sklodowska-cytat-korepetica
Często bywa tak, że boimy się tego, czego nie znamy. A strach wynikający z niewiedzy jest dla wielu maturzystów barierą nie do pokonania. Trudno w takim przypadku zmuszać się do nauki i oczekiwać dobrych rezultatów. Ale nadszedł czas, aby to zmienić. Poznaj historię historię kobiety, która się nie bała.

Już we wczesnej młodości wykazywała się ogromną zdolnością uczenia się. Nie potrafiła zajmować się tylko jedną sprawą, twierdziła, że to ją nudzi. Gdy nie mogła się skupić na pracy, rozwiązywała zadania algebraiczne, bo te nie dopuszczają kompromisów z uwagą i wytrzeźwiają mnie – mówiła.

Oprócz talentu do nauk ścisłych, umiała także operować kilkoma językami: francuskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Jednak nawet z takimi umiejętnościami, Maria Skłodowska-Curie nie mogła swobodnie się kształcić.

Zakazana wiedza

Skłodowska urodziła się w czasach, kiedy kobiety w żadnym z zaborów na terenie Polski nie miały możliwości, aby uczęszczać na studia. W konserwatywnych kręgach panowała opinia, że kobiety są niezdolne do abstrakcyjnego myślenia i zdobywania wiedzy na poziomie uniwersyteckim. Mimo to Skłodowska szukała innych sposobów, aby się rozwijać.

Jednym z jej nauczycieli był Józef Boguski, dawniej asystent Dymitra Mendelejewa, a prywatnie kuzyn Skłodowskiej. Swoją wiedzę poszerzała także dzięki Napoleonowi Milicerowi, który wcześniej był współpracownikiem Roberta Bunsena. Z ich pomocą Skłodowska nauczyła się, w jaki sposób przeprowadzać analizę chemiczną, którą następnie wykorzystała podczas prac nad radem i polonem.

Chcąc więcej osiągnąć, w 1891 skorzystała z zaproszenia siostry – Bronisławy, która to zaproponowała Marii opiekę i dach nad głową w Paryżu. Skłodowska rozpoczęła studia na Sorbonie, gdzie ukończyła licencjat z fizyki i matematyki.

Nagrody Nobla

Pierwszą Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymała w 1903 pospołu z mężem Pierrem Curie oraz Henrim Becquerelem. Uhonorowano ich za badania nad odkrytym przez Henriego zjawiskiem promieniotwórczości. A już w 1911 roku Skłodowską nagrodzono Noblem z chemii za wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych.

Jedyna taka kobieta

Skłodowska była wyjątkowa pod wieloma względami. Nieznany jej był konformizm, nie ulegała także wpływom otoczenia. Jako jedyna kobieta zdobyła dwie Nagrody Nobla i jako jedyny naukowiec otrzymała je z dwóch różnych dziedzin nauk przyrodniczych. To ona zapoczątkowała nowy rozdział w chemii – radiochemię. To ona jako jedna z pierwszych zaczęła uczęszczać na paryski uniwersytet, a następnie, jako pierwsza kobieta w historii, uzyskała stopień doktora fizyki. I także jako pierwsza kobieta została profesorem na Sorbonie.

Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć

Strach wynikający z niewiedzy jest strachem nieuzasadnionym. Skłodowska-Curie wychodziła z założenia, że zamiast się czegoś bać, należy to zrozumieć. Masz nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy. Więc jeśli chcesz zdobywać szczyty, wykorzystaj to. Idź za przykładem Skłodowskiej-Curie. Przestań się bać – naucz się rozumieć.

Bądź jak Skłodowska-Curie
Jak oceniasz ten artykuł?

Dodaj komentarz