bledy ortograficzne na maturze z polskiego (2)

Błędy ortograficzne popełnia każdy z nas. Niekiedy nawet nie jesteśmy świadomi tego, że popełniamy błąd. Często robimy je wtedy, kiedy się spieszymy lub jesteśmy zmęczeni. Jednak na maturze pisemnej z polskiego lepiej się pilnować.

CKE błędów nie pochwala

Na zeszłorocznej maturze pisemnej z języka polskiego, zarówno w podstawie jak i w rozszerzeniu, zostały uwzględnione punkty za poprawność zapisu. Chodzi tu o błędy ortograficzne i interpunkcyjne. W kluczu maturalnym możemy przeczytać, że:

Poprawność zapisu ocenia się ze względu na liczbę błędów ortograficznych i interpunkcyjnych (szacowaną odpowiednio do objętości tekstu) oraz ich wagę (błędy rażące i nierażące). Za błąd rażący uznaje się błąd, który polega na naruszeniu ogólnej reguły ortograficznej lub interpunkcyjnej w zapisie słów lub fraz o wysokiej frekwencji.

[źródło: matura 2016, zasady oceniania rozwiązań zadań z języka polskiego ]

<

Za brak błędów lub nieliczne błędy, które nie są rażące, możesz otrzymać 4 punkty, za liczne błędy nierażące lub nieliczne rażące 2 punkty, a za liczne błędy rażące nie otrzymasz żadnego punktu.

Chcąc sprawdzić, co jest błędem rażącym, a co nim nie jest, najlepiej odnieść się do źródeł, które podaje CKE. Są to ustalenia Rady Języka Polskiego (strona RJP), a także klasyfikacja błędów interpunkcyjnych Jerzego Podrackiego.

Kto pyta, nie błędzi błądzi

czytaj

Czytając książki lub prasę, utrwalasz sobie ortografię i interpunkcję. Sięgaj po publikacje, co do których masz pewność, że zostały zatwierdzone przez redaktora. Teksty bez redakcji mogą zawierać liczne błędy.

sprawdź swoją maturę

Przeczytaj, co napisałeś, zanim oddasz maturę. To pozwoli Ci znaleźć błędy, których w trakcie pisania nie zauważyłeś.

korzystaj ze słownika

Podczas matury pisemnej z języka polskiego możesz korzystać ze słownika ortograficznego oraz słownika poprawnej polszczyzny. Jeśli nie jesteś pewien poprawności własnego zapisu, zawsze możesz poprosić o udostępnienie odpowiedniego słownika.

zapoznaj się z zasadami

Znalezienie konkretnego słowa w słowniku nie powinno zająć Ci dużo czasu. Jednak z przecinkami, kropkami i innymi znakami interpunkcyjnymi jest już inaczej. W słowniku ortograficznym znajdziesz zasady interpunkcyjne, ale czytanie ich od deski do deski na maturze nie jest najlepszym pomysłem. Zamiast tracić na to czas podczas egzaminu, zapoznaj się z tymi zasadami wcześniej.

15 błędów na maturze pisemnej z polskiego

Skoro udało Ci się przebrnąć przez cały artykuł, pora, abyś poznał 15 błędów ortograficznych, które zdarzają się nawet najlepszym. Ale Ty na maturze ich nie rób 😛

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Błędy na maturze pisemnej z polskiego – ortografia
Ocena: 5 z: 1

1 Komentarz

  1. GoodWrite

    Zgadzamy się z tym artykułem w 100%.

Dodaj komentarz