KURS SZYBKIEGO CZYTANIA (1)

Naukę szybkiego czytania warto zacząć od uświadomienia sobie, czy i jakie błędy popełniasz podczas lektury. Na szczęście nie chodzi tu o skomplikowane rzeczy, więc nie powinieneś mieć problemu ze zmianą na lepsze. A naprawdę warto, ponieważ eliminacja nawet najmniejszych błędów, może od razu wpłynąć na tempo czytania.

Przedstawiamy Ci listę pięciu błędów, których należy unikać, jeśli zależy Ci na szybszym i efektywnym czytaniu.

1. Zbyt mocne i słabe oświetlenie

Nie chodzi tu tylko o „psucie” sobie wzroku. Czytanie przy słabym świetle ma wpływ na czas trwania pauzy fiksacyjnej, czyli momentu „postoju” oczu, kiedy to docierają do Ciebie kolejne słowa tekstu. Przy normalnym, czyli dziennym świetle, fiksacja trwa około ćwierć sekundy. Przy kiepskim oświetleniu ten czas może się wydłużyć i przykładowo trwać np. sekundę, czyli czterokrotnie dłużej (stąd dowiesz się więcej na temat fiksacji i procesu czytania).

Czytając przy świetle sztucznym należy także pamiętać o tym, aby reszta pomieszczenia nie tonęła w mroku. Często mylnie się zakłada, że dzięki takiemu punktowemu oświetleniu, łatwiej jest nam skupić się na tekście, który mamy przed oczami. A tymczasem spowalniamy nasze czytanie, ponieważ wzrok ma tendencję do uciekania w mrok. 😉 Nie ma też sensu przesadzać – nie ustawiaj światła pod takim kątem i z taką mocą, żeby Cię oślepiało.

2. Nieodpowiednia pozycja

Jeśli masz do czynienia z tekstem, który zawiera sporo nowych i trudnych do zapamiętania informacji, to zdecydowanie odradzamy czytanie w pozycji leżącej. Takie ułożenie ciała sprawia, że organizm stopniowo przechodzi ze stanu czuwania w stan odprężenia, a w efekcie dopada Cię senność.

Inną istotną sprawą jest także ułożenie tekstu względem Twojego wzroku. Jeśli tekst jest np. przekrzywiony względem oczu, to szybciej zmęczysz wzrok, a więc będziesz coraz wolniej czytał.

3. Muzyka w tle

Wiele osób podkreśla, że dzięki swojej ulubionej muzyce są w stanie skupić się na nauce. Jednak jeśli czytasz coś pierwszy raz, tym bardziej jeśli jest to trudny tekst, lepiej, żeby żadne dźwięki nie zakłócały Twojej lektury, ponieważ może mieć to wpływ na fonetyzację wewnętrzną (subwokalizację).

Fonetyzacja wewnętrzna (subwokalizacja) to powtarzanie w myślach przeczytanych słów, coś jakby głos w Twojej głowie. 😉

Ale wracając do tematu – jeśli w trakcie czytania docierają do Ciebie jakieś dźwięki, to bardzo prawdopodobne, że co chwilę będziesz się gubić w tekście, a treść, którą czytasz zostanie zniekształcona lub po prostu po kilku akapitach zorientujesz się, że nie wiesz, co czytasz.

4. Czytanie bez przejrzenia tekstu

Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. A okazuje się, że przekartkowanie podręcznika po pierwsze pomoże Ci zorientować się w układzie treści, a po drugie dzięki temu wyłapiesz kluczowe terminy i słowa.

Rzuć okiem na tytuły, nazwy rozdziałów, pogrubione fragmenty, pamiętaj także zwrócić uwagę na ilustracje i tabele. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zrozumieć i zapamiętać materiał.

5. Czytanie z pomocą wskaźnika

Zwiększenie tempa czytania za pomocą wskaźnika jest dość dyskusyjną sprawą. Osoby, które popierają tę metodę często podkreślają, że jest to sposób, który daje błyskawiczne efekty. Faktycznie zwiększa ona tempo czytania, ale jest to prędkość nienaturalna, przez co zaburza ona mechanizm subwokalizacji. A ta jest istotna dla właściwego zrozumienia tekstu.

W każdym razie dobrze jest nie nadużywać czytania z pomocą wskaźnika, a najlepiej jest w ogóle nie korzystać z tej metody, żeby nie zaburzyć wewnętrznego rytmu mowy, który prowadzi nas przez tekst i ułatwia zrozumienie treści.

Podsumowanie:

unikaj czytania przy słabym i zbyt mocnym świetle, żeby nie wydłużać pauzy fiksacyjnej,

zwracaj uwagę na to, czy tekst, który czytasz, nie jest przekrzywiony względem Twojego wzroku,

wyeliminuj wszystkie dźwięki, w tym także muzykę, jeśli zależy Ci na jak najlepszym zrozumieniu tekstu,

przed lekturą, przejrzyj tekst, aby zrozumieć i zapamiętać z niego jak więcej informacji,

staraj się nie korzystać ze wskaźnika, aby przyspieszyć tempo czytania, ponieważ przez to wiele istotnych wiadomości może Ci umknąć.

 

Mamy nadzieję, że powyższe rady przydadzą Ci się i pomogą Ci podczas nauki do matury. Znasz inne błędy, które mają wpływ na tempo czytania? Podziel się nimi w komentarzu.

Czego nie robić w trakcie czytania?
Jak oceniasz ten artykuł?
Czego nie robić w trakcie czytania?

Czytasz z pomocą wskaźnika/ołówka itp.?

Dziękujemy za Twój głos

Dodaj komentarz