co-robic-przed- matura-5- wskazowek
Co robić przed maturą, a czego nie robić? Ostatnie dni przed maturą to stresujący czas, w którym warto nie tylko zająć się intensywną nauką, ale skupić się na efektywnym wypoczynku, który będzie wyglądał inaczej niż przeglądanie Facebooka.

Co robić przed maturą? 5 wskazówek

1. Redukuj stres

Zacznij inwestować w odpoczynek już teraz. Wychodź na spacery lub na rower, biegaj. Aktywność fizyczna pozwoli Ci skutecznie zmniejszyć poziom stresu w organizmie. Bardzo ważne, żeby go w sobie nie kumulować. Jeśli jesteś na spacerze, to skup się na tym. Zobacz, w końcu doczekaliśmy się wiosny, jest pięknie.

Uwaga! Nie uciekaj myślami do przodu. Odpocznij. Pamiętaj, że nie jesteś maszyną. Nie możesz być non-stop na najwyższych obrotach.

2. Sprawdź, czy dobrze zaplanowałeś ostatnie powtórki

Jeśli do matury zostało Ci jeszcze kilka dni, zaplanuj powtórzenie najważniejszych i najtrudniejszych dla Ciebie zagadnień. To pozwoli Ci usystematyzować wiedzę i pokaże Ci, że tak naprawdę dużo udało Ci się zapamiętać. Ustal konkretne terminy, np.: wtorek, godz. 16:00, powtórzę budowę i funkcjonowanie układu krążenia.

Uwaga! Jeżeli do matury został Ci jeden dzień, zrezygnuj z uczenia się nowych rzeczy. Twój mózg potrzebuje czasu, żeby na trwałe przyswoić nowe informacje.

3. Zmień podejście – przestań myśleć negatywnie

Podejdź do matury zadaniowo. Nie myśl ciągle o tym, że to egzamin maturalny ma Ci otworzyć drogę na wymarzony kierunek studiów. Skup się na tym, że masz po prostu – najlepiej jak potrafisz – odpowiedzieć na pytania i rozwiązać zadania. Nie kumuluj czarnych myśli.

Uwaga! Możesz wyobrazić sobie sam moment egzaminu i to, że spokojnie rozwiązujesz wszystkie zadania, a komisja egzaminacyjna jest np. śmiesznie ubrana. To pozwoli Ci zredukować stres na sali egzaminacyjnej. Podobna wizualizacja pomaga sportowcom osiągać coraz lepsze wyniki sporcie.

4. Nie słuchaj innych maturzystów

Zwłaszcza tych najbardziej zestresowanych, którzy zazwyczaj są najlepiej przygotowani. Chyba, że przed salą egzaminacyjną siedzi Twój wyluzowany znajomy, który zawsze potrafi Cię rozśmieszyć. Śmiech skutecznie zmniejsza stres. W innym wypadku szukaj raczej ciszy i samotności przed wejściem na egzamin.

Uwaga! Jeśli Twój kolega właśnie wyszedł z sali, gdzie przeprowadzane są egzaminy ustne, nie dopytuj od razu, jak było. To nie pomoże Ci zmniejszyć strachu przed maturą. Pamiętaj, że każdy z nas inaczej przeżywa sytuacje stresowe. Subiektywne odczucia innych mogą być skrajnie różne. Nie warto się nimi sugerować.

5. Skup się na czymś innym

Pytasz: co robić przed maturą? Wieczór przed maturą postaraj się wykorzystać na przygotowanie sobie wszystkiego, czego będziesz potrzebował na egzaminie. Co to będzie? Sprawdź w naszym zestawieniu. Spróbuj skupić się na innych zajęciach i obowiązkach. Pomoc w sprzątaniu mieszkania czy wyprowadzenie psa na spacer to idealny sposób, żeby pozbyć się trochę energii oraz stresu.

Uwaga! Matura to nie koniec świata. Jesteś tylko człowiekiem. Masz prawo do gorszego dnia i pomyłki. Nie martw się. Błędy zdarzają się najlepszym. Nawet jeśli coś nie pójdzie po Twojej myśli, nie poddawaj się. Zawsze możesz powtórzyć egzamin maturalny, dzięki temu dużo lepiej przygotujesz się na studia.

Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób stres może pomóc Ci w przygotowaniu do matury, a przy okazji dowiedzieć się więcej o tym, jak wygrać z maturalnym stresem, zajrzyj do naszego poradnika.

Dasz radę!

Co robić przed maturą? 5 wskazówek
Ocena: 5 z: 1

Dodaj komentarz