deklaracje maturalne

Do 7 lutego masz możliwość złożenia deklaracji ostatecznej. Jest to ostatni moment, aby zmienić swoją decyzję co do przedmiotów, z których chcesz zdawać maturę. Jeśli teraz nie złożysz deklaracji ostatecznej, to na maturze 2018 będziesz egzaminowany z przedmiotów wskazanych przez Ciebie w deklaracji wstępnej.

Jeśli poważnie zastanawiasz się nad tym, czy nie powinieneś zdawać matury z innych przedmiotów, niż to wcześniej określiłeś, to przejrzyj ten artykuł, który, mamy nadzieję, pomoże Ci w wyborze.

Co trzeba zdawać na maturze? Egzaminów obowiązkowych na maturze jest sześć i są to: język polski (matura pisemna i ustna), matematyka, język obcy (matura ustna i pisemna) – wszystkie na poziomie podstawowym oraz jedna matura pisemna na poziomie rozszerzonym z przedmiotu, który wybierasz sam. Dodatkowo możesz wybrać pięć innych przedmiotów.

Sprawdź podstawę programową do matury 2018

Czego można się spodziewać na maturze w 2018 roku? A może są już jakieś przecieki maturalne? Czy wiadomo, jakie będą lektury na maturze z polskiego? Niestety – wszystkie „informacje” jakie znajdziesz na ten temat, to tylko plotki. W tej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego jak zapoznać się z maturalną podstawą programową.

Wybierając przedmiot maturalny bez znajomości wymagań, możesz potem być niemile zaskoczony ilością materiału, który trzeba opanować. Przeglądając podstawy programowe warto oszacować, ile zajmie Ci powtórzenie materiału. Sprawdź również, ile z wymienionych zagadnień jest dla Ciebie w miarę jasna, a które z nich będą od Ciebie wymagać większego nakładu pracy. Planując naukę możesz wspomóc się krótkim poradnikiem o tym, jak zaplanować powtórki do matury.

Poniżej znajdziesz listę z podstawą programową CKE do poszczególnych przedmiotów maturalnych. Pamiętaj, że na maturze obowiązuje Cię znajomość materiału z zakresu szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej.

 • Podstawa programowa z języka polskiego – link
 • Podstawa programowa z matematyki – link
 • Podstawa programowa z informatyki – link
 • Podstawa programowa z biologii – link
 • Podstawa programowa z chemii – link
 • Podstawa programowa z geografii – link
 • Podstawa programowa z fizyki – link
 • Podstawa programowa z historii – link
 • Podstawa programowa z WOS-u – link
 • Podstawa programowa z języków obcych (angielski, niemiecki, hiszpański…) – link

Rozwiąż maturę z poprzednich lat

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą przedmiotu, to zerknij na matury z poprzednich lat. Spróbuj rozwiązać arkusz maturalny np. z zeszłego roku, nawet jeśli zupełnie nie jesteś do tego przygotowany. Dzięki temu łatwiej ocenisz poziom swojej wiedzy i szanse na przyswojenie materiału w takim stopniu, aby dobrze zdać.

Listę zeszłorocznych matur, a także innych arkuszy do pobrania, znajdziesz w naszej zakładce z arkuszami maturalnymi lub tutaj: egzaminy maturalne.

Wymagania rekrutacyjne na studia

Przy wyborze egzaminu maturalnego kieruj się także tym, jakie wymagania rekrutacyjne mają uczelnie, na których chciałbyś studiować. Nie skupiaj się tylko na jednej uczelni – sprawdź kryteria w innych szkołach wyższych. Część z nich znajdziesz na stronie Perspektyw – kryteria rekrutacji na studia. Możesz także szukać na stronach szkół, które Cię interesują – często podane są tam także informacje na temat progów punktowych z poprzednich lat.

Nie chcesz żeby coś Cię ominęło? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Porozmawiaj z kimś

Jeśli mimo wszystko nie potrafisz się zdecydować, porozmawiaj z kimś – z rodzicami, ze znajomymi, z ludźmi na forach czy grupach tematycznych. Przeanalizuj wszystko jeszcze raz, możesz np. rozpisać sobie wszystkie „za i przeciw” na kartce. Rozważ różne możliwości i scenariusze. Powodzenia!

Deklaracje maturalne, czyli którą maturę wybrać?
Jak oceniasz ten artykuł?

Komentarze

 1. Tomasz

  Witam, Mam jedno pytanie. Maturę zdawałem w 2015, w zasadzie jej nie zdałem :/. Nie udało mi się tylko z ustnym angielskim. Po szkole wyjechałem pracować do Niemiec i nauczyłem się języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym. Czy jest taka możliwość aby zmienić jeszcze język angielski na niemiecki w całości (pisemny i ustny) i napisać z niego egzamin? Czy muszę obowiązkowo zdać jednak ten ustny angielski aby zdać maturę? Z racji, że wyjechałem do pracy za granicę, bez porównania lepiej operuję językiem niemieckim niż angielskim(po dwóch latach przerwy mam kompletną pustkę w głowie).
  Nie chciałbym zmarnować matury z powodu jednego egzaminu.

  1. Korepetica.pl

   Cześć! 🙂 Czy zdawałeś maturę w nowej formule, a matura ustna z angielskiego była zdawana przez Ciebie jako przedmiot obowiązkowy?

 2. Tomasz

  Chodziłem do Technikum, więc mój rocznik załapał się jeszcze na starą maturę. Język angielski był wybrany jako obowiązkowy. Pisemne dawałem radę, lecz ze słuchu nie potrafiłem nic zrozumieć. Tak jak wcześniej pisałem, byłoby super gdybym zamiast angielskiego mógł zdawać niemiecki, bo będzie to dla mnie czysta formalność 🙂

  1. Korepetica.pl

   Ogólnie to masz 5 lat od momentu przystąpienia do pierwszego egzaminu, żeby poprawić ten jeden przedmiot. Potem konieczne będzie przystąpienie do wszystkich egzaminów od nowa. Co do pytania o zmianę przedmiotu, to jest to specyficzna sytuacja, bo o ile matematyki i języka polskiego nie możesz „zmienić”, to języków obcych jest kilka do wyboru. Z drugiej strony nie zaliczyłeś matury z konkretnego języka, więc być może konieczne będzie poprawienie języka angielskiego, aby zdać tę maturę. Najprościej zgłosić się z tym zapytaniem do OKE, w którym zdawałeś egzamin, tam powinieneś otrzymać jednoznaczną odpowiedź. Ze swojej strony trzymam mocno kciuki za to, aby sprawa miała pomyślne dla Ciebie zakończenie.

Dodaj komentarz