albert-einstein-cytat-korepetica
Gdy mówimy o Albercie Einsteinie, myślimy o wielkim fizyku, twórcy teorii względności, nobliście. Okazuje się jednak, że w młodości Einstein nie sprawiał wrażenia kogoś, kto zrewolucjonizuje myślenie o nauce…

Już jako dziecko Einstein nie miał pewności siebie i raczej stronił od towarzystwa. Wolał spędzać czas w samotności. W odróżnieniu od swoich rówieśników, Albert odzywał się rzadko i zanim to zrobił, długo myślał nad konstrukcją swoich wypowiedzi. Miał nawet nawyk szeptania pod nosem, zanim coś głośno powiedział.

W szkole miał trudność z notowaniem na lekcjach. Nie umiał w sposób uporządkowany zapisywać informacji, które przekazywali wykładowcy. Nauczyciele byli też zaniepokojeni faktem, że na zadawane pytania Einstein nie odpowiadał od razu. A Albert w obawie, że mógłby popełnić błąd, wolał rozwiązywać zadania bez pośpiechu.

Mając niespełna siedemnaście lat, udał się do Zurychu, aby dostać się na tamtejszą politechnikę. Egzamin wstępny z przedmiotów ścisłych zdał najlepiej ze wszystkich kandydatów. Dlatego niektórych z Was pewnie zdziwi informacja, że Einstein panicznie bał się testów. Sam nawet mówił, że wolałby wsadzić głowę pod gilotynę, niż zdawać egzamin.

Niestety pomimo tak rewelacyjnego wyniku, Einsteinowi nie udało się dostać za pierwszym razem na wymarzone studia. Powodem był egzamin humanistyczny, który młodemu fizykowi nie poszedł już tak dobrze.

Czy wynikało to z faktu, że Einstein miał umysł ścisły? Niekoniecznie. Wiele lat potem Albert wyjawił, że nie potrafił uczyć się na pamięć. A w tamtych czasach pamięciowe opanowanie materiału było dla pedagogów najważniejszą umiejętnością, jaką może pochwalić się uczeń.

Jak należy się uczyć?

Na przykładzie Einsteina widać, że uczenie się na pamięć nie zawsze jest odpowiednią metodą, aby osiągnąć sukces. Na szczęście Wy, w odróżnieniu od twórcy teorii względności, macie większą swobodę i możecie korzystać z różnych metod, aby znaleźć dla siebie tę najskuteczniejszą.

Naszym zdaniem najefektywniej jest łączyć pamięciowe opanowanie materiału ze świadomą nauką, kładąc przede wszystkim nacisk na rozumienie i wyciąganie wniosków, aby, jak radzi Einstein, przyzwyczaić swój umysł do myślenia.

Dlaczego Einstein nie zdał?
Jak oceniasz ten artykuł?

Dodaj komentarz