pierwsze-dni-w-szkole-korepetica
Dostałeś się do dobrego liceum? Gratulacje!  Teraz czeka Cię duże wyzwanie, to już nie jest zabawa w gimbazie. Nie pozwól, żeby na samym początku zdarzyła Ci się wpadka. Zacznij ten rok z głową. Nie wiesz jak? Oto 7 kroków, dzięki którym szybko odnajdziesz się w nowej szkole.

Nowi ludzie, brak znajomych, inne wymagania. To nie koniec świata, a do wszystkiego można się przyzwyczaić. Nadszedł czas zmian – potraktuj to jak wyzwanie. Zapomnij o swoich dawnych problemach, zostaw je za sobą. Podejdź do tego pozytywnie. Masz teraz świetną okazję!

Krok 1: uwierz w siebie i otwórz się na innych

Dowiedziono, że osoby, które są pewne siebie, łatwiej osiągają większy sukces. Dlatego ćwicz swoją śmiałość i znaj własną wartość. Nie daj po sobie znać, że się boisz lub denerwujesz. Oswajaj się z otoczeniem. Poznawaj nowe osoby, które nie bez powodu znalazły się w tej samej szkole. Masz teraz szansę spędzać czas z ludźmi, którzy mają różne osobowości i zainteresowania.

Rada: nie wiesz jak zacząć? Pożycz długopis, uśmiechnij się, zagadaj na przerwie. Zapamiętuj imiona i to, co inni mówią o sobie, poznawaj charaktery. Zgłaszaj się na zajęciach, pozwól się zapamiętać. Pokaż, że jesteś ciekawą osobą, która ma swoje zdanie, ale naucz się też słuchać innych.

Krok 2: bądź aktywny

Udowodnij, że życie liceum interesuje Cię. Dowiedz się, jakie masz możliwości. Wystartuj w wyborach do samorządu klasy, szkoły. Zapisz się do koła i zacznij się rozwijać. Bierz udział w różnych akcjach. Może masz swój pomysł na program artystyczny? Albo chcesz zorganizować zbiórkę pieniędzy dla domu dziecka? Opowiedz o tym, zaproponuj na godzinie wychowawczej. Pokaż, że jesteś ambitny. Zaangażowanie świadczy o tym, że chcesz osiągnąć więcej. I więcej Ci ujdzie na sucho… 😉

Krok 3: przychodź przed dzwonkiem

Nie spóźniaj się, to dobrze o Tobie nie świadczy. Większość spóźnień jest spowodowanych nieodpowiednim zarządzaniem własnym czasem, a nie zdarzeniami losowymi. Tutaj „Przepraszam, zaspałem/autobus nie przyjechał/odwiedziła mnie daleka ciotka z Ameryki” nie przejdzie. Szanuj czas innych osób.

Krok 4: nie przeginaj

lizus

W szkole nikt nie lubi osób, które za szybko i zbyt łatwo się wybijają. Jeśli nie zależy Ci na mianie lizusa roku, to znajdź złoty środek. Nie chodzi o to, żebyś stał się pupilkiem wychowawcy i zdobył uznanie po najmniejszej linii oporu.

Owszem, w oczach nauczycieli możesz jawić się jako miła i pomocna osoba, ale to, że nigdy nie pomagasz znajomym z klasy, może Ci zaszkodzić. Czasem są sytuacje, kiedy będziesz potrzebować wsparcia innych osób. Pamiętaj o tym i staraj się nikomu nie podpaść, zachowaj równowagę w działaniach.

Rada: skup się na sprawach, które dadzą Ci większe korzyści w dłuższej perspektywie czasowej. Przyniesienie kredy nie będzie wyżej punktowane, niż to, że zawsze jesteś przygotowany.

Krok 5: wyrażaj się

Zwracaj uwagę na to, w jaki sposób się wypowiadasz. Inni to oceniają, więc warto popracować nad wzbogacaniem własnego słownictwa. Pamiętaj o zwrotach grzecznościowych. Bądź kulturalny wobec znajomych i nauczycieli, nawet jeśli nie do końca się z nimi zgadzasz. Czasem lepiej ugryźć się w język, niż mieć z kimś konflikt. Wylądowanie na dywaniku dyrektora nie jest wizerunkowo dobre. A jeśli o tym mowa…

Krok 6: jak cię widzą, tak cię piszą

Zadbaj o wygląd, bo niestety większość ludzi ocenia Cię na tej podstawie. Z czego to wynika? Według psychologów Susan Fiske i Shelly Taylor wszyscy jesteśmy „skąpcami poznawczymi”, ponieważ każdy z nas ma ograniczoną zdolność poznawczą. Zależy nam na oszczędzaniu energii, którą mielibyśmy zainwestować w poznanie kogoś.

Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że nauczyciele też nie są obiektywni, a pierwsze wrażenie ma ogromny wpływ na ich ocenę. Jeśli masz chodzić w mundurku, to trzymaj się tej zasady. Zrezygnuj z mocnego makijażu, nie chodź ubrany jak strach na wróble.

Krok 7: jedz i śpij!

leniwiec2a

Osoby, które są głodne, myślą o jedzeniu. To logiczne, ale chyba nie na tym masz się skupić, nie? Zacznij dzień od zdrowego śniadania. Unikaj ciężkostrawnych posiłków, bo energia, którą mógłbyś przeznaczyć na naukę, zostanie wykorzystana w procesie trawienia i na lekcjach będziesz siedzieć otępiały jak leniwiec.

Leniwcem staniesz się także, jeśli do szkoły będziesz przychodzić niewyspany. W swoim harmonogramie uwzględnij czas przeznaczony na sen. Orientacyjne zapotrzebowanie dla Ciebie wynosi 8 godzin snu na dobę. To oczywiście nie jest zasada, ale weź pod uwagę, że zbyt krótki albo zbyt długi sen ma wpływ na Twoją aktywność, wydajność i nastrój.

A teraz weź głęboki oddech, spójrz w lustro i powiedz: dam radę! Będzie dobrze, zobaczysz. 🙂
Dobry start w 7 krokach
Ocena: 5 z: 1

1 Komentarz

  1. Zuza

    Dziękuję! Pomocny artykuł 🙂

Dodaj komentarz