filmy motywujące do nauki

W poniższym zestawieniu przedstawiamy kilka niezwykłych filmów biograficznych o ludziach, którzy przekroczyli granice możliwości oraz wyobraźni. Przez wieki stanowić będą źródło inspiracji dla wielu pokoleń. Ich wizje oraz myśli wyprzedzały swoją epokę, wyznaczając kierunek rozwoju technologii i nauki. Nazwiska te prawdopodobnie nigdy nie znikną z podręczników szkolnych. Przed Tobą moment ważnych decyzji i trudnych egzaminów. Jesteśmy pewni, że któraś z tych historii zainspiruje Cię i da impuls do działania.

Istnieje wiele cech wspólnych postaci, będących bohaterami dzisiejszego artykułu. Są to na pewno wielki opór, determinacja, wiara we własne możliwości, a także szersze spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Tym samym osoby te wykraczały poza społeczne ramy oraz pokonywały bariery: kulturowe, mentalne, światopoglądowe, nawet religijne. Wiara w siłę swojego rozumu i świadomość potęgi nauki to jedno, ale zwróćcie jednocześnie uwagę, ile przeciwności losu na drodze do sukcesu musiały pokonać. Mimo to – nic nie było w stanie ich powstrzymać. Co może Ciebie, maturzysto u progu dorosłości, zachęcić mocniej do realizacji swoich planów, prób spełniania marzeń i zmierzania do wyznaczonego celu?

Bogowie, reż. Łukasz Palkowski, 2014 r.

Początek lat 80., późny PRL, czas silnego niepokoju, wielkich ograniczeń oraz ciasnych umysłów. Serce wciąż w głowach ludzi jest bardziej symbolem kulturowym niż narządem biologicznym. Kojarzy się bardziej ze skupiskiem uczuć człowieka, niż z mięśniem odpowiedzialnym za pompowanie krwi. Przeszczep organów mieści się natomiast w kategoriach ciężkiego grzechu, czynu niedozwolonego ze względów religijnych. Wszystko powoli zaczyna zmieniać się dzięki Zbigniewowi Relidze, który swoje wielkie marzenia pragnął przełożyć na rzeczywistość. Pobyt na stażu w USA nauczył go szerszego spojrzenia, wolności, dającej nieskrępowane możliwości. Wszystko to miało doprowadzić do wpuszczenia powietrza w społeczno-kulturowy zaduch Polski u progu transformacji.

Ta niezwykła historia pierwszego polskiego kardiochirurga, który dokonał operacji przeszczepiania serca, niebywale motywuje do działania. Pokazuje, że jedyne bariery i ograniczenia to te tkwiące w naszych głowach. Zbigniew Religa to postać rodem z epoki pozytywistycznej i romantycznej w jednym: łączy wielką wiarę w siłę rozumu oraz wiedzy empirycznej z olbrzymią empatią, głębokim humanizmem i chęcią pomocy drugiemu człowiekowi.

Maria Skłodowska-Curie, reż. Maria Noelle, 2016 r.

Następny na liście jest film o pierwszej kobiecie, która otrzymała Nagrodę Nobla. Do dziś jest jedną z dwóch osób w historii świata, która otrzymała tę nagrodę w dwóch różnych dziedzinach (w jej przypadku to oczywiście chemia i fizyka). Podziwiały ją największe umysły tamtych lat: Albert Einstein oraz Dmitrij Mendelejew. Przekroczyła chyba wszystkie możliwe bariery, jakie mogła. Przede wszystkim, przełamała stereotypy dotyczące płci – pokazała, że kobiety mogą osiągnąć na polu nauki równie wiele, co mężczyźni. A może nawet więcej, w końcu wraz z mężem Maria Skłodowska-Curie odkryła polon i rad; to także ona rozpoczęła pierwsze badania nad lekiem na raka, wykorzystujące promieniotwórczość.

Film skupia się na okresie między otrzymaniem pierwszej a drugiej Nagrody Nobla, kiedy to Skłodowska-Curie przebywała we Francji. Koncentruje zarówno na pracy naukowej, jak i życiu osobistym i emocjonalnym bohaterki. Motywuje to, w jaki sposób pokazano jej nieustanną walkę o własne prawa oraz wielką potrzebę realizacji własnych planów i marzeń.

Steve Jobs, reż. Danny Boyle, 2015 r./Jobs, reż. Joshua Michael Stern, 2013 r.

Zupełnie inne realia, podobnie wielkie marzenia. Steve Jobs, Syryjczyk z pochodzenia, od momentu założenia swojej firmy w latach 70., zaczyna proces globalnej rewolucji branży komputerowej. O założycielu Apple’a powstały dwa filmy – Jobs z 2013 r. oraz Steve Jobs z 2015 r. Pierwszy z nich to standardowa biografia, ukazująca przekrojowo życie oraz drogę, jaką pokonał Steve Jobs: od prób stworzenia pierwszego komputera w garażu wśród hermetycznej grupy informatyków (Apple I, który wypuszczono na rynek w 1976 r.), kolejno ukazując nam fragmenty z biografii tego geniusza i wizjonera.

Drugi film skupia się na trzech istotnych datach z życia Jobsa: 1984 r. – premiery Macintosha, 1988 r. – debiutu neXT-a oraz 1998 r., kiedy to wszedł na rynek iMAC. Oba filmy, dzięki ukazaniu wielkiej pasji, energii i kreatywności Jobsa, dają impuls do działania i realizowania swoich projektów. Szczególnie polecamy tę drugą produkcję, gdyż pokazuje zakulisowe rozgrywki wielkich intelektów oraz technologiczne zaplecze jednej z najważniejszych firm XX i XXI wieku – giganta o nazwie Apple, złotego dziecka Steve’a Jobsa.

Teoria wszystkiego, reż. James Marsh, 2014 r.

Naszą listę zamyka film o Stephenie Hawkingu, genialnym astrofizyku, którego życie zakłóciła koszmarna choroba – stwardnienie zanikowe boczne. Spowodowała ona całkowity paraliż oraz utratę mowy. Od blisko 30 lat naukowiec komunikuje się ze światem zewnętrznym za pomocą syntezatora mowy, do którego wprowadza swoje wypowiedzi przez wirtualną klawiaturę. Nie przeszkodziło mu to jednak kontynuować pracę i poszerzać swój olbrzymi już dorobek naukowy. Do dziś regularnie wydaje książki, które nierzadko stają się światowymi bestsellerami mimo swojej tematyki (np. bardzo przystępna Krótka historia czasu), wykłada, udziela niezliczonych wywiadów, komentuje odkrycia naukowe, inicjuje badania etc.

Film ukazuje ludzką niezłomność ducha, potęgę wyobraźni oraz żar i pasję, której nie odbierze żadna okoliczność losu. To kolejna znakomicie motywująca historia do tego, by nigdy się nie poddawać na drodze do postawionego sobie celu.

Niebawem czeka Cię matura, a wraz z nią nadejdą chwile zwątpienia. Dlatego mamy nadzieję, że nasze filmowe propozycje dadzą Ci pozytywnego kopa i zmotywują do działania. Dzięki nim zrozumiesz, że nie ma rzeczy niemożliwych. Nie bój się więc przekraczania granic, łamania stereotypów i schematów, samodzielnego myślenia oraz poszerzania horyzontów.

A czy Ciebie kiedykolwiek zainspirowała jakaś produkcja filmowa? Jeśli tak, to jaka? Co jeszcze Cię motywuje? Pisz w komentarzu!

Filmowe biografie, które motywują do działania
Jak oceniasz ten artykuł?

Komentarze

  1. xyz

    Trener – Coach Carter

  2. Kalina

    Bardzo ciekawa lista filmów. Skorzystam na pewno. Pozdrawiam

Dodaj komentarz