gap-year-plusy-i-minusy
Gap year po maturze? A gdyby tak, po egzaminach maturalnych, zdecydować się na rok przerwy od nauki? Przedstawimy Wam zalety i wady tego rozwiązania.

10 ZALET GAP YEAR PO MATURZE

1. Gap year po maturze to dobry pomysł, jeśli nie wiesz na jakie studia chcesz pójść.

Spokojnie, nie wszyscy wiedzą to od razu. Warto dać sobie czas. Zastanowisz się nad tym, czego chcesz od życia i co będzie dobre dla Ciebie. Spróbujesz nowych rzeczy, to pozwoli Ci określić priorytety i pragnienia.

2. Gap year po maturze to przestrzeń do odpoczynku od szkolnego systemu nauki.

Poznasz nowe ścieżki, zobaczysz, jak bardzo rozwijający może być kontakt i wymiana doświadczeń z innymi ludźmi. Znajdziesz czas na realizację swoich pasji i marzeń, dzięki czemu unikniesz wypalenia. Zawsze chciałeś wyruszyć w podróż autostopem i poznać nowych ludzi? Zrób to!

3. Gap year to zdobycie doświadczenia w pracy.

Możesz wziąć udział w wolontariacie w Polsce lub za granicą. Udział w programie praktyk i staży zagranicznych będzie dobrym startem w dorosłość. Zdobędziesz bezcenne doświadczenie, a z nim przewagę na rynku pracy – zwiększysz swoją szansę zatrudnienia w interesującym miejscu.

4. Gap year to nauka samodzielności.

Praca w Polsce (niekoniecznie w rodzinnym mieście pod okiem rodziców) lub za granicą nauczy Cię samodzielności i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Staniesz się młodym dorosłym, który już coś wie o życiu.

5. Gap year po maturze to większa efektywność na studiach.

Odpoczniesz, zdystansujesz się, nabierzesz doświadczenia i określisz priorytety. Podejdziesz do studiów jako do kolejnej szansy na rozwój, która nie ogranicza się jedynie do udziału w obowiązkowych zajęciach. Dobrze, żeby podjęte przez Ciebie studia nie były jedynie przedłużeniem błogiego i beztroskiego stanu nauki, ale warto, żebyś wiedział jakie cele chcesz zrealizować po studiach.

6. Rok przerwy po maturze za granicą to gwarancja biegłości językowej.

Jest to bezcenna inwestycja w przyszłość, którą na pewno wykorzystasz na studiach i w pracy. Poznasz też nową kulturę i mentalność ludzi, co poszerzy Twoje patrzenie na rzeczywistość.

7. Gap year to nauka oszczędzania.

Podróże kształcą, ale też kosztują. Nie każdy sposób podróżowania jest tak samo drogi, na niektóre z nich wydaje się niewiele. W ciągu drogi nauczysz się planować wydatki i oszczędzać, co na pewno przyda się w trakcie studiów i po nich.

8. Rok przerwy od studiowania to wyjście poza utarty schemat.

Nauczysz się, że nie wszystko, co robią inni, jest dobre dla Ciebie. Będziesz mógł nauczyć się podejmowania ryzyka i wychodzenia ze swojej strefy komfortu, gdzie czujesz się bezpiecznie. Warto pamiętać, że tylko wychodzenie poza tę strefę przynosi zmianę, która z kolei gwarantuje rozwój.

9. Gap year po maturze to duży wzrost umiejętności miękkich.

Co z tego, że ukończysz najlepszą uczelnię z bardzo dobrymi wynikami, jeśli nie będziesz umiał dogadać się z ludźmi? Pamiętaj, że praca w zespole to duże wyzwanie. Dzięki gap year nabierzesz doświadczenia w kontaktach z obcymi ludźmi, nauczysz się z nimi rozmawiać, wymieniać opinie.

10.Rok przerwy po maturze, jeśli nie dostałeś się na wymarzony kierunek.

Tuż przed maturą wpadłeś na nowy plan na życie? Chcesz dostać się na zupełnie inny kierunek studiów niż ten, na który miały przygotować Cię egzaminy maturalne? Potrzebujesz czasu, żeby zdać maturę z nowego przedmiotu? Gap year Ci w tym pomoże, i jeśli tylko dobrze zarządzisz tym dodatkowym czasem. Wtedy będzie to dobra decyzja.

Skoro jest tak pięknie, to dlaczego nie wszyscy decydują się na ten krok? Czy gap year ma jakieś minusy?

5 WAD GAP YEAR PO MATURZE

1. Gap year po maturze nie rozwiąże wszystkich Twoich problemów.

Jeśli masz skłonności do uciekania od rzeczywistości, to nie jest pomysł dla Ciebie. Gap year na różnych etapach życia zakłada odpoczynek i rozwój, a nie lenistwo – i to jeszcze usprawiedliwione.

2. Będziesz potrzebować środków finansowych.

Jeśli marzysz, aby w ciągu gap year po maturze jedynie podróżować, musisz mieć fundusze. Pamiętaj, one nie spadają z nieba. Warto wziąć to pod uwagę, zanim wyruszysz w drogę. Połączenie zarabiania z podróżowaniem będzie o wiele lepszym rozwiązaniem.

3. Gap year spędzony za granicą to tęsknota za domem i przyjaciółmi.

Do tej pory mieszkasz z rodzicami, zazwyczaj możesz na nich liczyć. Masz przyjaciół, z którymi lubisz się spotykać. Nie zapomnij, że wyjazd, szczególnie za granicę, wiąże się z tym, że przez jakiś czas nie będziesz miał z nimi bezpośredniego kontaktu.

4. Jeśli wybierzesz gap year po maturze nie będziesz na studiach z równolatkami.

Być może marzysz o tym, żeby studiować razem z najlepszym przyjacielem. Gap year utrudni Ci to. Warto, żebyś pamiętał o tym, podejmując decyzję.

5. Kiedy gap year się przedłuża.

Nie wszystko w życiu możemy przewidzieć. Rok przerwy od nauki na pewno dużo Cię nauczy, ale prawdopodobnie wiele zmieni. Nawet całe Twoje życie. Jesteś na to gotowy? Z drugiej strony, źle wykorzystana przerwa od studiowania sprawi, że stracisz motywację do działania.

Decyzję o gap year po maturze warto dobrze przemyśleć. Jak każdy krok w naszym życiu ma on swoje plusy i minusy. Pamiętaj, że analizując zalety i wady gap year trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ilość argumentów po każdej ze stron, ale przede wszystkim wartość, jaką one dla Ciebie mają.

Gap year po maturze – plusy i minusy
Jak oceniasz ten artykuł?

Dodaj komentarz