pierwsze-dni-liceum

Jak się dobrze zaprezentować? Czy moja klasa będzie normalna? Czy zdobędę nowych przyjaciół i wreszcie, czy nauczyciele będą wyrozumiali? Kto z nas nie zna tego uczucia, gdy lęk przed nową szkołą wypełnia nasze ciało? Nie ma jednak sensu denerwować się na zapas. Istnieje kilka niezawodnych porad, które ułatwią Ci licealny start i pomogą osiągnąć sukces w nowej szkole.

Pozytywne nastawienie i uśmiech

Zastanów się, jacy ludzie budzą w Tobie największe zaufanie oraz co ich wyróżnia. Z pewnością nie są to burczymuchy albo osoby o morderczym spojrzeniu. Śmiało, zagadaj i przedstaw się z uśmiechem nowemu koledze lub koleżance. Twój rówieśnik na pewno też czuje się nieswojo, a taka zachęta powinna pomóc przełamać pierwsze lody.

Bądź charakterystyczny

Wyróżnij się jakoś. Wystarczy drobiazg (np. charakterystyczna ozdoba lub ciekawa fryzura). Dzięki temu zostaniesz łatwiej zapamiętany. Nie przesadź jednak ze strojeniem się. Możesz przez to zostać źle odebrany. Kto wie, może już pierwszego dnia w szkole zdobędziesz nowego przyjaciela?

Klasa profilowana – Twoja nowa społeczność

Klasy o konkretnym profilu mają swoje tradycje, slang (np. biol-chem) i aktywności (np. kółka zainteresowań). Gdy dostaniesz się do wymarzonego liceum, nie zapomnij zrobić małego researchu na temat typowych zwyczajów dla Twojej nowej społeczności.

Ze względu na specyficzny podział niektóre przedmioty (np. wychowanie fizyczne lub język obcy) mogą odbywać się w grupach łączonych, w których znajdą się osoby także z innych klas. Dobrze sprawdź plan zajęć i nie pogub się. Będzie źle, jeśli przez przypadek wylądujesz w grupie podstawowej zamiast w zaawansowanej.

Licealna etykieta

W liceum poprzeczka zostaje podwyższona. Oznacza to większe wymagania wobec uczniów nie tylko pod względem poziomu nauczania, ale również zachowania. Nie zapomnij okazywać szacunku wszystkim pracownikom szkoły. Udawanie, że nie widzisz konserwatora lub sprzątaczki albo szatniarki to dziecinny błąd, a Tobie to po prostu tak nie wypada.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas pierwszych dni w liceum? Zrób wywiad odnośnie do typowego zachowania swoich nauczycieli. Czego nie tolerują? Z kim można pożartować? Kto robi kartkówki na każdej lekcji? To istotne kwestie, które pomogą Ci się odnaleźć w nowym środowisku i przetrwać okres nauki w liceum.

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia odpowiedniego ubioru. Dowiedz się, co w Twoim liceum jest dozwolone, a co nie. Niektóre szkoły mają tradycje związane z ubiorem (np. w jeden dzień w tygodniu można ubrać się bardziej swobodnie).

Kici, kici, czyli o kotach w liceum

Kotowanie to popularny zwyczaj w szkole. Najczęściej za jego organizację odpowiadają klasy starsze. Jeśli w Twoim liceum też obowiązuje ta tradycja, to weź aktywny udział podczas przygotowań. Śmiało, wykorzystaj swoje umiejętności, aby wspólnie wygrać te zawody! Nie bój się przy tym odrobinę wyluzować. Dzięki temu będziesz mieć szansę lepiej zintegrować się ze swoją klasą i przy okazji poznać innych pierwszorocznych.

Pierwsze lekcje w liceum

Zwróć uwagę na to, że ze względu na wyższy poziom nauczania w liceum, może być Ci trudno utrzymać wysoką średnią. Istnieje jednak pewien prosty sposób, który pomoże Ci złapać kilka dobrych ocen. Jeśli zgłosisz się do odpowiedzi przy łatwych zagadnieniach, zdobędziesz kilka dodatkowych ocen i będziesz mógł nieco odprężyć się w następnych tygodniach. Popracuj również nad koncentracją oraz dopasuj odpowiednie metody uczenia się do Twoich predyspozycji.

Nie przesadzaj z nadgorliwością w okazywaniu swojego zaangażowania podczas zajęć. Staraj się zachowywać spokój niezależnie od sytuacji. Będziesz przez to postrzegany w lepszym świetle zarówno przez nauczycieli, jak i rówieśników. Mądrze rozplanuj swoje nieprzygotowania. Zwróć uwagę, że nie warto korzystać z tego przywileju po łatwych tematach lekcyjnych.

Koniecznie sprawdź, czy w Twoim liceum funkcjonuje system szczęśliwego numerka. To niespodzianka, która może skutecznie poprawić Ci humor. Jeśli zostanie wylosowany Twój numer z dziennika, będziesz zwolniony z kartkówek i odpytywania przez cały dzień!

Krok ku dorosłości

Liceum to najlepszy okres, aby popracować nad swoimi słabymi stronami charakteru. Warto zwalczyć nieśmiałość i rozwijać się społecznie oraz pracować nad charyzmą. Umiejętności te są bardzo ważne i z pewnością pomogą Ci osiągnąć sukces w dorosłym życiu, kiedy to coraz częściej trzeba komunikować się z osobami na różnych stanowiskach (np. z wykładowcą akademickim, szefem lub pracownikiem dziekanatu).

Co więcej, staraj się częściej myśleć o priorytetach życiowych i możliwościach zawodowych. Zgadza się, dopiero zaczynasz swoją przygodę w liceum, ale uwierz, ten czas minie naprawdę szybko. Czy dobrze go wykorzystasz? To zależy tylko od Ciebie.

Co sądzisz o naszych poradach ułatwiających przetrwanie w liceum? O czym jeszcze warto pamiętać, zaczynając naukę w szkole? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami, zamieszczając komentarz pod artykułem 😉

Jak przetrwać pierwsze dni w liceum?
Ocena: 5 z: 1

Dodaj komentarz