jak-sie-uczyc-biologii-do-matury-biologia-rozszerzona-maturalny-kurs-online
maturalny kurs online z biologii - Piotr Sindera - maturalny kurs biologia online

Piotr Sindera – autor maturalnego kursu online z biologii rozszerzonej – Układ Krążenia

Absolwent anglojęzycznych studiów doktoranckich Advanced methods in biotechnology and biodiversity na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Interesuje się szeroko pojętą biotechnologią, a zwłaszcza krążeniem pozaustrojowym. Od ponad 10 lat z dużym powodzeniem prowadzi zajęcia dla maturzystów zdających biologię rozszerzoną.

Jesteś autorem kursu maturalnego online z biologii na Korepetica.pl. Jakie zagadnienia poruszasz w kursie?

Kurs maturalny, który mam przyjemność współtworzyć z Korepetica.pl, dotyczy układu krążenia, ale w kursie poruszam także inne zagadnienia z zakresu układu krwionośnego, układu limfatycznego czy układu immunologicznego, takie jak wymianę gazową, osmozę, dyfuzję, fagocytozę.

Zdradzisz nam więcej szczegółów?

Kurs rozpoczynam od omówienia początków ewolucji układu krążenia, czyli od momentu, gdy pojawił się on u pierścienic, kontynuując przez wszystkie bezkręgowce i kręgowce, na człowieku kończąc. Następnie przedstawiam w szczegółowy sposób, jak wygląda krążenie u ssaków oraz układ immunologiczny u człowieka, jego elementy składowe i sposób funkcjonowania. A dodatkowo podczas wykładu pokazuję coś naprawdę wyjątkowego…

Co takiego?

Prawdziwą sekcję serca ssaka, a dokładniej serca świni, które, jak zapewne maturzyści wiedzą, swoją budową przypomina serce ludzkie. Dzięki temu uczestnicy maturalnego kursu online będą mogli zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda ten narząd i w jaki sposób funkcjonuje.

Skąd pomysł, żeby w kursie dla maturzystów przeprowadzać sekcję serca?

Ponieważ w szkołach często nie ma takiej możliwości i warunków, żeby pokazywać takie rzeczy. A przecież inny jest odbiór materiału, który widzimy na schemacie czy animacji, a inny, gdy zobaczy się prawdziwy narząd na żywo. Dzięki temu maturzyści mogą szybciej i łatwiej przyswoić tę wiedzę, bez konieczności upraszczania jej, jak to bywa w przypadku rysunków czy schematów. To biologia w swojej najczystszej postaci.

maturalny kurs online z biologii - kurs biologia online matura budowa serca

Omówienie budowy serca na przykładzie sekcji serca w maturalnym kursie z biologii rozszerzonej – Układ Krążenia

Z tego co mówisz, wnioskuję, że układ krwionośny chyba nie jest łatwym działem.

Jest to dział sprawiający maturzystom problemy, szczególnie immunologia, która jest dziedziną szybko rozwijającą się, a o której jeszcze parę lat temu nie mieliśmy tylu informacji, co teraz. A immunologia to nauka, z którą mam styczność na co dzień i jest tematem głównym mojej pracy doktorskiej. Stąd znam ją nie tylko od strony teoretycznej, ale także praktycznej.

I na czym polega ten praktyczny aspekt twojej pracy?

Pracowałem w banku tkanek, gdzie przeprowadzałem sekcje serca, w tym także ludzkiego. Jednym z moich zadań było przygotowywanie zastawek, które były przeznaczone do przeszczepów. Prowadziłem także badania infekcji pooperacyjnych w Śląskim Centrum Chorób Serca.

Jak w takim razie odniesiesz się do stwierdzenia, które maturzyści często powtarzają, że biologii trzeba uczyć się na pamięć? Zgadzasz się z tym?

Na pamięć można się nauczyć położenia miast w Polsce. A biologia jest w dużej mierze nauką logiczną, gdzie jedna rzecz wynika z drugiej. Natomiast zgadzam się z tym, że w biologii trzeba mieć dużą wiedzę, ale nie jest to wiedza, którą można zdobyć wyłącznie poprzez pamięciowe opanowanie materiału.

Jakie masz rady dla maturzystów? Co powinni brać pod uwagę podczas przygotowań do matury z biologii?

Biologię trzeba przede wszystkim rozumieć, bo dzięki temu w sytuacji kryzysowej maturzyści zawsze mogą ratować się swoją wiedzą, a nie sztywnymi definicjami, które w stresowej sytuacji wypadają z głowy. Dlatego nakłaniam maturzystów, aby starali się zrozumieć procesy, które zachodzą w organizmach.

Dlaczego jest to takie istotne?

Załóżmy na przykład, że podczas egzaminu maturalnego zdarzy się, że uczeń zapomni nazwy procesu, ale będzie umiał opisać ten proces. Jeśli tak zrobi, to istnieje duża szansa, że egzaminator uzna odpowiedź za poprawną lub częściowo poprawną. A lepiej otrzymać za zadanie maturalne punkt mniej, niż nie uzyskać żadnego.

A co jeszcze twoim zdaniem sprawia maturzystom problemy w trakcie nauki biologii?

Chyba takim podstawowym błędem, który popełniają maturzyści, jest fakt, że nie patrzą oni na organizm jak na funkcjonalną całość, tylko jak na zbiór poszczególnych komórek i układów. A przecież organizm to integralny system, który jako taki komunikuje się ze sobą i warto mieć to na uwadze w momencie udzielania odpowiedzi na maturze z biologii.

Widać, że biologia jest twoją pasją. Co cię w niej tak fascynuje?

Biologia jest moją pasją, bo ucząc się jej, dowiaduję się czegoś o sobie, o tym jak funkcjonuję, odkrywam samego siebie i świat który mnie otacza. Poza tym bycie naukowcem jest po prostu fajne.

O kursie maturalnym online – Układ Krążenia

maturalny kurs online z biologii - matura maturalny kurs online biologia rozszerzona

Maturalny kurs online z biologii Układ Krążenia dostępny na Korepetica.pl

Maturalny Kurs Online z biologii rozszerzonej – Układ Krążenia autorstwa Piotra Sindery to pierwsze tego typu kompletne i szczegółowe źródło informacji przygotowane pod kątem matury rozszerzonej z biologii. W kursie znajdziesz omówienie zagadnień z zakresu układu krążenia, układu krwionośnego, układu limfatycznego i układu immunologicznego, a także testy maturalne, które pomogą Ci sprawdzić, w jakim stopniu opanowałeś materiał. Kurs dostępny jest na platformie Korepetica.pl, gdzie znajdziesz również inne kursy maturalne z biologii.

Jak się uczyć biologii do matury?
Jak oceniasz ten artykuł?

Dodaj komentarz