jak-wyglada-matura-z-chemii-chemia-matura-zagadnienia

Jak wygląda matura z chemii? Co trzeba umieć na maturze z chemii? Jaki jest zakres zagadnień na egzaminie maturalnym z chemii? – jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, to dobrze trafiłeś.

W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje na temat tego, jak przebiega matura z chemii, jaki zakres wiadomości należy opanować oraz jakie umiejętności warto sobie przećwiczyć przed egzaminem maturalnym z chemii.

Matura 2019 z chemii – informacje podstawowe na temat egzaminu

Od dwóch lat maturę z chemii można zdawać na poziomie rozszerzonym jako egzamin dodatkowy. Podczas matury z chemii można korzystać z kalkulatora, linijki oraz zestawu kart, który jest także dostępny podczas matury z fizyki i biologii. Do matury z chemii może przystąpić każdy absolwent szkoły średniej. Nie ma znaczenia, czy w trakcie swojej edukacji miał on w planie zajęcia z chemii.

Wymagania na maturze z chemii, czyli co trzeba umieć na egzamin

Matura z chemii, jak każdy inny egzamin maturalny, przeprowadzany jest po to, aby zweryfikować, w jakim stopniu absolwenci opanowali materiał określony w podstawie programowej CKE. Dlatego na maturze z chemii oprócz zagadnień z poziomu szkoły średniej, mogą się pojawić terminy i wzory na poziomie szkoły gimnazjalnej.

Podczas matury z chemii sprawdzane są:

 • umiejętności korzystania z informacji pochodzących z różnych źródeł,

 • umiejętności rozumowania, argumentowania i wyciągania wniosków,

 • umiejętności tworzenia doświadczeń chemicznych i interpretowania wyników,

 • umiejętności korzystania z narzędzi matematycznych na potrzeby opisywania i analizowania zjawisk oraz procesów.

Zadania w arkuszu maturalnym z chemii

Na maturze z chemii pojawi się około 45 zadań. Przy każdym poleceniu będzie widoczna informacja na temat maksymalnej liczby punktów, jaką można otrzymać za poprawne wykonanie zadania.

Zadania na maturze z chemii są zróżnicowane pod względem stopnia trudności, a także pod względem formy – zadania mogą mieć charakter zamknięty lub otwarty.

Jeśli chodzi o zadania zamknięte to są to zadania zawierające zestaw kilku odpowiedzi, z których należy wybrać tę poprawną. Natomiast w zadaniach otwartych maturzysta ma za zadanie udzielić samodzielnie odpowiedzi. Większość zadań na maturze z chemii to zadania otwarte.

Co warto powtórzyć przed maturą z chemii?

W informatorze o maturze z chemii podkreśla się, że podczas egzaminu zostaną sprawdzone w głównej mierze umiejętności złożone, a przede wszystkim umiejętność myślenia naukowego, a także projektowania doświadczeń i analizowania wyników – dlatego warto to sobie przećwiczyć przed maturą z chemii, aby nie stracić cennych punktów.

Niektóre zadania będą nawiązywać do załączonych źródłowych, przykładowo do tabel, wykresów, rycin. Dlatego nie zaszkodzi sprawdzić, czy potrafisz poprawnie odczytywać informacje podane w różnego typu materiałach.

Należy również uważać na czasowniki, które pojawiają się w poleceniach. Jeśli chodzi o zadania zamknięte, to raczej nie sprawią one kłopotu. Czasowniki, które się w nich pojawiają, to przeważnie: zaznacz, wybierz, podkreśl, jednak w przypadku zadań otwartych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź nasze rady, jak udzielać odpowiedzi na maturze z biologii.

Ocena arkuszy maturalnych z chemii

Wyniki matury z chemii są podawane w procentach i na skali centylowej. Wynik, jaki uzyskasz na maturze z chemii, nie ma wpływu na to, czy zdasz maturę, ponieważ chemia jest przedmiotem dodatkowym. Nawet jeśli wybierasz go w ramach przedmiotu obowiązkowego, wynik matury z chemii nie będzie miał wpływu na zdanie egzaminu maturalnego.

Punktacja na maturze

Za większość zadań zamkniętych można uzyskać 1 punkt. Za udzielenie błędnej odpowiedzi lub jej brak egzaminator przyznaje 0 punktów. W przypadku zadań zamkniętych punktowanych przykładowo 2 punktami, udzielenie częściowo poprawnej odpowiedzi, może być ocenione na 1 punkt. W zadaniach otwartych punktacja jest różna i zależy od poziomu trudności polecenia lub rozbudowania zadania. Egzaminatorzy nie udzielają punktów cząstkowych (np. 0,45 punktu).

Jak się przygotować do matury z chemii?

Zdajesz maturę z chemii? Sprawdź nasz kurs maturalny z chemii organicznej.

Nie chcesz żeby coś Cię ominęło? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Informacje na temat matury z chemii zostały opisane w oparciu o informator maturalny CKE.

Jak wygląda matura z chemii?
Ocena: 4.8 z: 4

Komentarze

 1. Goku

  Jeśli w liceum zdałem na dopuszczające, a chcialem miec mature rozszerzona z biologii i chemii czy mnie do niej dopuszcza??

  1. Korepetica.pl

   Jeśli wszystkie przedmioty zostały zaliczone, to jak najbardziej 🙂

 2. a

  Czy istnieje dokument podający dokładnie wszystkie wymagania które będą sprawdzane na maturze z chemii(rozszerzenie)? Czytałam informator, jednak tam podane są jedynie przykładowe zadania z rozwiązaniami, chciałabym wiedzieć czy gdzieś napisane jest co dokładnie trzeba wiedzieć i ewentualnie zastosować w praktyce.

  1. Korepetica.pl

   Tak, znajdziesz go w zakładce podstawa programowa na stronie CKE.

Dodaj komentarz