jak-zarzadzac-czasem-przed-matura

Jeśli masz wrażenie, że Twój czas do matury przecieka przez palce, warto popracować nad tym, żeby lepiej go wykorzystywać. Jak zarządzać czasem przed maturą, żeby osiągnąć wyniki, z których będziesz naprawdę dumny? Przeczytaj, a potem wypróbuj nasze rady!

Zarządzanie czasem – co to takiego?

Zarządzanie czasem, a właściwie zarządzanie sobą w czasie, to metody działania, które mają poprawić Twoją efektywność i sprawić, że nauka przestanie być przykrym obowiązkiem, a stanie się wyzwaniem, które z satysfakcją podejmiesz.

Od czego zacząć zarządzanie czasem przed maturą?

Co zrobić, żeby nauka przestała być udręką? Wyznacz sobie konkretny cel. Wiemy, że każdy to podkreśla, więc brzmi to trochę banalnie, ale za to jest bardzo skuteczne! Jeśli wiesz, czego chcesz, łatwiej będzie podejmować trud, żeby TO osiągnąć.

Wybierz konkretny kierunek studiów, sprawdź, jakie przedmioty musisz zdać na maturze, żeby się dostać na wymarzone studia i zacznij na nich koncentrować swoją uwagę.

Dzięki temu, w chwilach kryzysów przy nauce, łatwiej podejmiesz wysiłek. Czas na przyswajanie wiedzy nie będzie stracony, a poczucie, że Twoje działania mają sens, doda Ci energii i motywacji do kolejnych maturalnych wyzwań.

Nastawienie do nauki przedmiotów maturalnych zmieni się z “muszę”, na “mogę”, a nawet “chcę” się tego nauczyć, a to naprawdę dobra droga do sukcesu! Mózg ludzki dużo łatwiej i szybciej przyswaja informacje, o których myśli: “O! To mi się przyda!”.

jak zarzadzac-czasem-przed-matura-do-tekstu

Jak zarządzać czasem przed maturą? Wyznaczaj sobie konkretne cele, których wykonanie będzie można obiektywnie ocenić.

Prokrastynacja – Twój największy wróg

Prokrastynacja, czyli nawyk odwlekania lub przekładania czegoś. Wiesz, że im później zaczniesz się uczyć, tym gorzej, jednak i tak nie podejmujesz działania.

Przyczyną prokrastynacji może być m. in. lęk przed porażką (jak zostanę oceniony?), czy strach przed sukcesem (zrobię coś bardzo dobrze, wtedy podniosą mi poprzeczkę, a ja nie sprostam nowym wymaganiom).

Jakie są konsekwencje prokrastynacji? Na początku przychodzi uczucie ulgi i satysfakcji, że nie musimy podejmować się niechcianego zadania, później wkrada się strach i nerwowość związana z tym, że nie zdążymy wykonać działania na czas.

Jak pokonać prokrastynację? Sięgnij po metodę kanapki. Polega ona na naprzemiennym wykonywaniu obowiązków, np. nauki do matury, z przerwą na coś, co naprawdę lubisz robić, np. oglądanie serialu. Ważne, aby nagradzać się za podjęty wysiłek i doceniać własne postępy w przygotowaniu do egzaminu.

Jak zjeść słonia? Kawałek po kawałku!

Właśnie takie podejście jest najlepsze do zmagań z nauką do matury. Nie wszystko na raz. Nie przygotujesz się do matury w jeden wieczór. Za to w ciągu godziny poświęconej na naukę z powodzeniem powtórzysz wybraną część materiału z matematyki, języka polskiego czy chemii.

Wyznaczaj sobie realne cele. Maksymalnie trzy dziennie, które jesteś w stanie zrealizować. Jeśli uda Ci się nauczyć czegoś, co planowałeś opanować, będziesz miał poczucie satysfakcji z dobrze wykonanego zadania, a Twoja motywacja wzrośnie.

jak-zarzadzac-czasem-przed-matura-poleca-abraham-linkoln-korepetica

Jak zarządzać czasem przed maturą? Pamiętaj, że wystarczy podzielić materiał, jaki chcesz przyswoić, żeby ułatwić sobie pracę.

Jak pomóc sobie w stawianiu małych kroków? Wypróbuj metodę pomidora!

Metoda pomodoro:

 • ✔ Robisz listę zadań do wykonania.
 • ✔ Dzielisz czas pracy na 25 minutowe serie (nastawiasz budzik na 25 minut).
 • ✔ Po każdym cyklu, masz 5 minut przerwy.
 • ✔ Cykle powtarzasz 4 razy.
 • ✔ Po zakończeniu 4 cyklów robisz godzinę przerwy.

Dlaczego metoda pomodoro ma sens?

Przez 25 minut maksymalnie skupiasz się na zadaniu, jakie masz do wykonania, np. nauczyć się budowy układu pokarmowego na pamięć. Usuwasz wszystkie tzw. przeszkadzacze (Facebook, Twitter, filmiki na YouTube itp.), a najlepiej wyłączasz internet i wyciszasz telefon.

Później w ciągu 5 minutowej przerwy robisz wszystko, co nie jest związane z Twoim zadaniem. Tak, aby mózg mógł odpocząć i z nową energią zabierasz się do pracy.

Możesz wykorzystać aplikację mobilną Mechaniczny Pomidor, która ułatwi Ci wykonywanie kolejnych zadań.

Metoda tematycznych dni tygodnia

Kolejną metodą, która ułatwi Ci zarządzanie czasem przed maturą, jest metoda bloków tematycznych, które można powiązać z dniami tygodnia. Zaplanuj, że w poniedziałki będziesz powtarzać materiał z języka polskiego, we wtorki zajmiesz się matematyką, w środę biologią, w czwartki językiem angielskim, a w piątki chemią.

Dlaczego to takie ważne? Dzięki temu Twój mózg każdego dnia będzie gotowy do wykonania określonych typów zadań, a Ty nie stracisz czasu na zastanawianie się, za jaki przedmiot właściwie powinieneś się teraz zabrać. Od rana będziesz wiedzieć, co powtórzysz wieczorem, dzięki temu uporządkujesz Twój sposób nauki i ze spokojem zabierzesz się do pracy.

Zarządzanie czasem przed maturą: planuj

Jeśli wyrobisz sobie nawyk planowania nauki, to Twoje wysiłki będę dużo bardziej efektywne. Od tej pory nie będziesz nerwowo kartkować podręcznika i zastanawiać się, ile jeszcze przed Tobą. Zamiast tego podejmiesz się konkretnego zadania właśnie na dzisiejsze popołudnie. Pamiętaj, że rozsądne planowanie nauki to klucz do maturalnego sukcesu.

Sprawdź nasze wskazówki o planowaniu nauki. Wystarczy, że klikniesz TUTAJ.

Zarządzanie czasem przed maturą: odpoczywaj i jedz zdrowo

Odpoczynek i dieta są kluczowe nie tylko w przygotowaniu się do maturalnych zmagań, ale z pewnością ułatwią Ci dobre przygotowanie do egzaminu dojrzałości.

Jeśli kilkanaście godzin dziennie spędzamy w pozycji siedzącej, to najlepszą formą odpoczynku będzie wysiłek fizyczny. Sport pomoże Ci w efektywnym przyswajaniu kolejnych partii materiału i zrelaksuje Twoje ciało.

Jak wysiłek fizyczny wpływa na pracę Twojego mózgu?

 • ✔ Poprawia się ukrwienie mózgu nawet o 25% – wzmacnia się koncentracja;
 • ✔ zapamiętujesz o 20% więcej informacji (trenujesz pamięć długotrwałą);
 • ✔ mózg jest w stanie w dużo krótszym czasie przetworzyć większą ilość informacji i myśleć bardziej logicznie już po 30 minutach ćwiczeń;
 • ✔ wydzielają się hormony szczęścia – serotoniny i endorfiny oraz hormonu motywacji – dopaminy;
 • ✔ w mózgu tworzą się nowe komórki nerwowe.
jak-zarzadzac-czasem-przed-matura-zdjecie2-tekst-korepetica

Jak zarządzać czasem przed maturą? Regularnie wybieraj ruch na świeżym powietrzu. Dzięki temu Twój mózg będzie pracował lepiej.

Co jeść, żeby poprawić pracę mózgu?

 • ✔ Tłuszcze nienasycone: ryby (szczególnie morskie), pestki dyni,orzechy włoskie, pestki słonecznika;
 • ✔ źródła witaminy B: kasza gryczana, otręby, jogurty naturalne, pieczywo pełnoziarniste, pistacje, awokado;
 • ✔ antyoksydanty: owoce – jagody, borówki, truskawki, maliny, poziomki, wiśnie, morele, arbuz; warzywa – brokuł, natka pietruszki, kalafior, szpinak, marchew, cebula.

Podsumowanie. Jak zarządzać czasem przed maturą? Jak widzisz, nie jest to takie trudne, jak może się wydawać. Najważniejszymi elementami są konsekwencja i wytrwałość oraz skuteczne metody nauki. Wypróbuj nasze sposoby, a przekonasz się, że możesz poradzisz sobie z każdym wyzwaniem, jakie czeka Cię przed #matura2019. Powodzenia!

Sprawdź też:

Jak robić notatki do matury?
Z czego uczyć się do matury?
Jak zrobić mapę myśli?

Nie chcesz żeby coś Cię ominęło? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Jak zarządzać czasem przed maturą? Pomidor!
Jak oceniasz ten artykuł?
Jak zarządzać czasem przed maturą? Pomidor!

Czy uważasz, że zarządzanie czasem jest ważne?

Dziękujemy za Twój głos

Dodaj komentarz