jak-zmienic-wynik-matury-odwolanie-od-matury

Odwołanie od matury 2019,

czyli jak zmienić wynik matury?

Każdemu zdarza się popełnić błędy. Zdarza się to także egzaminatorom, którzy sprawdzają arkusze maturalne. O ile przy zadaniach zamkniętych sprawa jest jasna, a punkty przyznawane za konkretne odpowiedzi, o tyle przy zadaniach otwartych mogą się pojawić kwestie sporne. Na szczęście od wyników matury 2017 możesz się odwołać i to dwukrotnie.

W jaki sposób można zmienić wynik matury?

Nadszedł ten dzień, gdy w końcu poznasz wyniki swojej matury. Z niecierpliwością przesuwasz wzrokiem po kolejnych liczbach i ze zdumieniem stwierdzasz, że coś Ci nie pasuje. Masz wrażenie że z matura z matematyki poszła Ci o wiele lepiej, niż sugeruje to informacja o wynikach maturalnych. A biologia i chemia? Przecież widziałeś rozwiązania do arkuszy maturalnych i jesteś niemal na 100% pewny, że powinieneś uzyskać wyższy wynik. Co w takiej sytuacji możesz zrobić? Zobaczyć swoją maturę.

Zobacz i sprawdź swoją maturę

Aby to zrobić, należy złożyć wniosek o wgląd do egzaminu maturalnego do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, która była odpowiedzialna za przeprowadzenie matury w Twojej szkole. Podczas wglądu możesz robić zdjęcia swojego arkusza maturalnego, a także korzystać z egzemplarza zasad oceniania pracy egzaminacyjnej, który zostanie Ci udostępniony na miejscu. Masz sześć miesięcy na skorzystanie z prawa wglądu do matury od dnia, w którym otrzymałeś świadectwo dojrzałości.

Widzisz błąd w ocenie? Zweryfikuj sumę punktów na maturze

W sytuacji, gdy jesteś przekonany, że egzaminator mógł popełnić błąd oceniając Twój arkusz, możesz w ciągu dwóch dni od daty wglądu do pracy złożyć wniosek w OKE o weryfikację sumy punktów. Po rozpatrzeniu wniosku zostanie wyznaczony nowy egzaminator, który ponownie oceni Twoją maturę.

Informację o wyniku weryfikacji otrzymasz w ciągu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku. W sytuacji, gdy Twój wynik zostanie podwyższony, otrzymasz nowe świadectwo dojrzałości, na którym znajdzie się “poprawiony” wynik. Jeśli nie zdałeś matury, a po weryfikacji okaże się, że próg 30% został osiągnięty, wtedy otrzymasz świadectwo dojrzałości.

Odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego

Od 2017 roku maturzyści mogą po raz pierwszy odwoływać się od wyniku matury do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Jeśli okaże się, że weryfikacja sumy punktów nie zmieniła wyniku matury, a jesteś niemal pewny, że Twój wynik powinien zostać podwyższony, KAE jest Twoją szansą, aby to zmienić. Masz na to 7 dni od momentu, gdy otrzymasz odpowiedź z OKE o negatywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku dotyczącego weryfikacji punktów.

Jak odwołać się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego?

Odwołując się do KEN musisz wskazać zadania, które w Twojej opinii zostały nieprawidłowo ocenione, a także uzasadnić, dlaczego Twoim zdaniem liczba punktów powinna być inna. W tym celu należy wykazać, że zadanie zostało rozwiązane w sposób poprawny i zgodny z zasadami oceniania arkuszy maturalnych. Odwołanie składane jest u dyrektora OKE.

Co ciekawe dyrektor może sam zmienić wynik egzaminu, jeśli stwierdzi, że faktycznie zadania zostały źle ocenione. Może to zrobić w ciągu 7 dni od momentu złożenia odwołania. Jeśli tego nie zrobi, przekazuje odwołanie do CKE, które następnie zleca rozpatrzenie go w KAE. O przekazaniu odwołania zostaniesz poinformowany drogą listowną.

Ile czasu czeka się na decyzję Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego?

Po otrzymaniu Twojego odwołania, KAE ma 28 dni na jego rozpatrzenie. Jeśli Twoje odwołanie zostanie rozpatrzone pozytywnie i wynik matury ulegnie podwyższeniu, otrzymasz nowe świadectwo z poprawionym wynikiem. Jeśli odwołanie zostanie rozpatrzone negatywnie, wówczas nie możesz się od tej decyzji odwołać, np. w sądzie, ponieważ postanowienie, które wyda KAE jest ostateczne.

Jak zmienić wynik matury – podsumowanie

Jak widzisz masz kilka możliwości, żeby podwyższyć wynik swojej matury, jeśli faktycznie została ona błędnie oceniona. W pierwszej kolejności składasz wniosek o wgląd do pracy, następnie wniosek o weryfikację sumy punktów, a na koniec możesz jeszcze odwołać się do KAE. Pamiętaj, że masz pół roku na to, aby osobiście zobaczyć swoje arkusze maturalne.

Nie chcesz żeby coś Cię ominęło? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

A jakie są Wasze doświadczenia? Znacie kogoś, komu udało się podwyższyć w ten sposób swój wynik? Ile czasu trzeba było czekać na odpowiedź?

Jak zmienić wynik matury?
Jak oceniasz ten artykuł?
Jak zmienić wynik matury?

Czy uważasz, że matury są oceniane prawidłowo?

Dziękujemy za Twój głos

1 Komentarz

  1. Anonim

    Bardzo fajny artykuł, dziekuje

Dodaj komentarz