jak-zmotywowac-sie-do-nauki-artykul-korepeticapl

Święta, święta i po Sylwestrze, a teraz czas na kolejne powtórki do matury. Nie masz do tego głowy, a na samą myśl o nauce przestaje Ci się chcieć? Możesz oczywiście nic z tym nie robić lub po prostu to zmienić. Jeśli wybierasz drugą opcję, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak zmotywować się do nauki.

1. Skup się na celu

Po co siadasz do nauki? Co chcesz osiągnąć? Zanim zaczniesz przyswajać nowy materiał zastanów się nad tymi pytaniami. To właśnie długoterminowy cel powinien stanowić Twoją największą motywację. Jeśli masz świadomość tego, po co się uczysz, Twój mózg będzie łatwiej przyswajał nowe wiadomości, ponieważ rozpozna je jako naprawdę ważne. Subiektywna ocena przydatności materiału w wysokim stopniu wpływa na proces uczenia się.

2. Dobra rutyna nie jest zła 😉

Jaki jest sens w rozpoczęciu powtórek już teraz? Regularne powtarzanie ułatwia zrozumienie i zapamiętanie ważnych informacji na długo. Dlatego ta wiedza przyda Ci się nie tylko na egzaminie maturalnym, ale również na wybranych studiach. Zobaczysz, że to zaprocentuje w przyszłości. Właśnie po to przyzwyczaj swój mózg do regularnych powtórek.

Tutaj przeczytasz o tym, jak wyrobić sobie dobry nawyk. Kliknij.

3. Wysypiaj się i jedz zdrowo

Zarywanie nocy, żeby ogarnąć materiał do sprawdzianu? Pomoże jednorazowo, ale długofalowo taki sposób nauki skazany jest na niepowodzenie. Co zamiast tego? Wyśpij się. To banalna, ale bardzo ważna rada. Sen pozwoli Ci zapamiętać więcej. To podczas snu tworzone są w mózgu neurony odpowiedzialne za trwałe zapamiętanie nowych informacji.

Pamiętaj też o odpowiedniej diecie dla Twojego mózgu. To, co jesz ma wpływ na Twój organizm. Sprawdź, jaka dieta pomoże Ci w efektywnej nauce. W internecie znajdziesz mnóstwo przykładowych jadłospisów, które zwiększą efektywność Twoich maturalnych wysiłków.

jak-zmotywowac-sie-do-nauki-sen-korepeticapl

Jak zmotywować się do nauki: odpowiednia ilość snu zregeneruje organizm – dzięki temu Twój mózg szybciej zapamięta nowe informacje.

4. Nagradzaj się

System nagród to dobry pomysł szczególnie na początku – zanim wytworzysz w sobie nawyk. Dobrze jest doceniać małe sukcesy: przecież tylko Ty wiesz, ile wysiłku Cię to kosztowało. W nagrodę wybierz coś, co naprawdę pozwoli Ci wypocząć.

Unikaj siedzenia przed komputerem czy telewizorem lub bezwiednego przeglądania internetu. To zapychacze czasu, które w rzeczywistości nie pozwalają odpocząć Twojemu ciału. Wybierz raczej ulubioną formę aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu lub spotkanie z przyjaciółmi.

5. Wybierz odpowiednią metodę nauki

Na początek zastanów się, w jaki sposób najłatwiej uczysz się nowych rzeczy. Możesz sprawdzić nasz artykuł, który Ci to ułatwi. Dzięki temu czas spędzony na nauce nie będzie już więcej stracony.

Nie zapominaj o odpowiednim sposobie notowania. Wybierz taki, który ułatwi Ci pracę z nowym materiałem. Wypróbuj różne metody robienia notatek: sprawdź, który będzie dla Ciebie najlepszy. Staraj się wychodzić poza tradycyjny system, który często nie bierze pod uwagę procesów, jakie zachodzą w naszym mózgu. Sprawdź raczej metodę map myśli albo notowanie sposobem Cornella.

6. Pamiętaj o przerwach

Jeśli zamierzasz uczyć się nowego materiału, rób to z głową. Nie zapominaj o przerwach, które gwarantują Ci mierzalne efekty podjętych działań. Przemyśl sposób, w jaki planujesz chwile oddechu: odpoczywasz zbyt często, a może nie robisz tego wcale?

Racjonalne zarządzanie czasem pomoże Ci nie zwariować od nadmiaru materiału, a z drugiej strony powtórzyć wszystko, co niezbędne do satysfakcjonującego wyniku maturalnego. Zobacz tekst o zarządzaniu sobą w czasie, który wiele Ci ułatwi.

jak-zmotywowac-sie-do-nauki-korepeticapl

Jak zmotywować się do nauki: aktywność fizyczna na świeżym powietrzu pozwoli Ci naprawdę odpocząć i doda energii do pracy.

7. Powiedz NIE prokrastynacji

Warto zaznaczyć, że istnieją dwa główne typy motywacji: wewnętrzna (np. Ja chcę się uczyć.) oraz zewnętrzna (Jak obleję maturę, rodzice nie kupią mi samochodu). Im więcej motywacji zewnętrznej, tym większy problem z prokrastynacją, czyli przeciągającym się w czasie nicnierobieniem. Jak możesz to zmienić? Sam ustal cel, dla którego warto zdać maturę: ważne, żeby było to dla Ciebie istotny argument. To pomoże w przygotowaniach do egzaminu.

Jak zmotywować się do nauki: podsumowanie

Nie przerażaj się ogromem materiału do przerobienia. Postaw na systematyczność i pozytywne myślenie: dasz sobie radę! Nie odkładaj jednak wszystkiego na ostatnią chwilę. Stwórz sobie najlepsze warunki do nauki: wybierz czas i miejsce. Pamiętaj o regularnym śnie, racjonalnej diecie i odpowiednim odpoczynku. Do dzieła!

Jak zmotywować się do nauki? 7 sprawdzonych sposobów!
Jak oceniasz ten artykuł?

Dodaj komentarz