mapa myśli matura - jak się uczyć do matury - tworzenie map myśli

Mapa myśli to alternatywa dla monotonnego i czasochłonnego notowania. To także świetne narzędzie, jeśli chcesz szybko i sprawnie powtórzyć sobie najistotniejsze informacje przed klasówką, sprawdzianem czy maturą.

Tradycyjne notowanie aktywuje tylko lewą  półkulę mózgu, która jest odpowiedzialna za logiczne myślenie, analizowanie, liczby oraz słowa. Dzięki metodzie mapy myśli, aktywowana jest także prawa półkula, a ta działa np. na naszą kreatywność, wyobraźnię.

Czy mapa myśli daje lepsze rezultaty?

Współpraca obu półkul podobno wpływa na szybsze zapamiętywanie, lepszą koncentrację i upraszcza proces uczenia się. Podobno, ponieważ twórcy Mind Mappingu – Tony i Barry Buzan – nigdy nie przedstawili żadnych konkretnych wyników badań, które by tę tezę potwierdzały.

Jednak mapowanie myśli ma wielu zwolenników, którzy twierdzą, że dzięki mapom ich nauka jest efektywniejsza.

Zalety mapy myśli

Pobudzenie myślenia

Robienie mapy myśli w pewnym sensie wymusza kreatywność – jest to przeciwieństwo tradycyjnych notatek, które są monotonne i potrafią uśpić nawet najwytrwalszego maturzystę.

Organizacja pojęć i lepsze zapamiętywanie

Mapa myśli pozwala Ci sensownie poukładać najważniejsze zagadnienia, a dodatkowo pobudza ośrodki, które przyczyniają się do efektywnego zapamiętywania treści.

Szybkość tworzenia

Przy tradycyjnych notatkach mamy tendencję do przepisywania treści, umieszczania długich zdań itp. Mapy myśli zawierają wyłącznie kluczowe hasła.

Przejrzystość

Taka mapa jest bardziej atrakcyjna dla oka, istotne informacje są od razu widoczne. Uporządkowanie, różnobarwność – te cechy zwracają Twoją uwagę.

Edytowalne notatki

Łatwo taką mapę uzupełnić, jeśli robisz ją w przemyślany sposób. Przy tradycyjnych notatkach konieczne jest dodanie nowej kartki lub dopisywanie treści na marginesach, przez co notatki robią się niechlujne i nieczytelne.

Ekspresowe powtórki

Mapa myśli pozwala szybko przejrzeć kluczowe zagadnienia i powtórzyć materiał.

Zanim zaczniesz tworzyć mapę myśli…

Mapa myśli to specyficzny rodzaj notatek. Specyficzny, ponieważ ich cechą charakterystyczną jest obrazowość: rysunki, skrótowe hasła i odpowiednio poprowadzone linie. Dlatego zanim zaczniesz tworzyć swoją mapę myśli, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Zadbaj o czytelność mapy – rób proste rysunki, używaj różnokolorowych zakreślaczy. Zwróć uwagę na to, aby między poszczególnymi elementami zachować podobną odległość, żeby struktura i hierarchia mapy była jasna.

Chodzi o to, żeby było krótko, zwięźle i na temat. Wpisuj konkretne hasła. Nie zapomnij też o różnicowaniu wielkości liter – pisz drukowanymi literami, a im dalej od centrum, tym pismo powinno być mniejsze.

Dodając hasła czy rysunki możesz polegać na swoich skojarzeniach. Nie musisz pisać terminów takich, jak w podręczniku. To TWOJA mapa myśli, więc jeśli dzięki jakiemuś skojarzeniu będzie Ci coś łatwiej zapamiętać – napisz to po swojemu. Przeważnie to pierwsze skojarzenie jest najlepsze.

Dobrze jeśli Twoje rysunki będą kolorowe, zabawne lub absurdalne (śmiech ma także wpływ na zapamiętywanie). Nie musisz robić rysunków przy każdym haśle, ale warto, żebyś je wykonywał, bo dzięki temu więcej zapamiętasz. Wystarczą proste szkice albo symbole.

Mapa myśli swoją strukturą trochę przypomina drzewo. Pniem jest temat główny, który znajduje się na środku i to od niego wychodzą kolejne konary, czyli podtematy. Te składają się z mniejszych części i zarazem najbardziej oddalonych od centrum (jak liście). Im dalej od środka, tym mapa jest bardziej szczegółowa.

Przepis na dobrą mapę myśli:

duża kartka, najlepiej A4 (papier ksero)

kolorowe zakreślacze, flamastry czy długopisy – miej pod ręką minimum 3 różne kolory

drukowane, czytelne litery

różne wielkości liter

hasła kluczowe

rysunki

Mapa myśli  do matury – jak zacząć?

mapa-mysli-matura-mapy-mysli-jak-robic-notatki-z-ksiazki-jak-notować-z-podrecznika
Krok 1: temat główny

Kartkę ułóż poziomo. Na środku umieść kolorowy rysunek lub symbol, który przedstawia (kojarzy się) z głównym tematem Twojej mapy, możesz go podpisać hasłem kluczowym

Krok 2: podtematy

Od tematu głównego poprowadź strzałki/linie. Każda linia to jeden podtemat. Podpisz je odpowiednio hasłami kluczowymi. Główne gałęzie Twojej mapy powinny rozchodzić się promieniście od centrum.

Krok 3: hasła szczegółowe

Przy tworzeniu mapy myśli ważna jest hierarchia pojęć. Hasła ogólne (podtematy) znajdują bliżej centrum, hasła szczegółowe dalej. Szczegółowe umieść na adekwatnej do tematu gałęzi, tak żeby kolejne hasła tworzyły „macki” połączone z odpowiednią gałęzią. Pamiętaj też, żeby linie do haseł szczegółowych były tego samego koloru co gałąź, z której odchodzą.

Alternatywa tradycyjnej mapy

Nie każdy lubi i potrafi w przejrzysty sposób nanieść na papier mapę myśli. Ale istnieją różne programy, dzięki którym stworzysz taką mapę na komputerze czy tablecie ( XMind w wersji free i pro, Freemind – bezpłatny, Lucidchart – darmowy i bardzo prosty). Zaletą takiej mapy jest prostota tworzenia i rozbudowywania jej bez konieczności kreślenia itp.  Jednak niektórzy twierdzą, że mechaniczne tworzenie mapy w mniejszym stopniu stymuluje nasz mózg.

Mapa myśli a matura

Jak widzisz robienie mapy myśli nie jest tak trudne, jak wygląda. Mapa myśli przyda Ci się nie tylko podczas powtórek do matury, a sytuacji, kiedy możesz ją wykorzystać, jest naprawdę dużo. Oczywiście mapa myśli nie jest dla wszystkich i nie sprawdzi się przy każdym przedmiocie – dla niektórych będzie pomocna w trakcie powtórek do biologii, innym bardziej się przyda podczas tworzenia notatek z lektur. Warto jednak, abyś najpierw sam ją wypróbował, bo być może właśnie znalazłeś narzędzie, które bardzo Ci pomoże w przygotowaniach do matury.

Nie chcesz żeby coś Cię ominęło? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

A może wolisz inne metody notowania?

 
Mapa myśli – skuteczne notatki do matury
Ocena: 5 z: 1
Mapa myśli – skuteczne notatki do matury

Korzystasz z map myśli?

Dziękujemy za Twój głos

1 Komentarz

  1. orientus

    Mapy myśli są niezawodne, mi zawsze pomagają 😀 Nie tylko pobudzają naszą wyobraźnię ale także ułatwiają zapamiętanie materiału 😀 Pozdrawiam 😉

Dodaj komentarz