notatki do matury - jak robic notatki

Robienie notatek to świetna metoda, jeśli zależy Ci na lepszym zrozumieniu i zapamiętaniu materiału. A dobre notatki do matury to podstawa, jeśli chodzi o powtórzenie zagadnień przed egzaminem maturalnym. Oczywiście o ile wiesz, jak je zrobić.

Z tego poradnika dowiesz się, jak robić notatki, dzięki którym:

  • uporządkujesz swoją wiedzę,

  • zrozumiesz i zapamiętasz informacje,

  • skutecznie powtórzysz materiał przed maturą.

Spis treści:

 

Na czym polega efektywne notowanie?

Być może znasz stwierdzenie, że jeśli robisz kilka rzeczy na raz, to żadnej nie wykonasz dobrze. Tak samo jest w przypadku przygotowywania notatek. Dlatego zanim w ogóle zaczniemy mówić o tym, jak powinna wyglądać notatka, pokażemy Ci na czym polega efektywne notowanie.

Zacznijmy od tego, że notowanie to proces, a co za tym idzie, ma on kilka etapów:

zapoznanie się z materiałami ocena własnej wiedzy uporządkowanie informacji zrozumienie treści notowanie zapamiętywanie weryfikacja notatki

Z dalszej lektury dowiesz się, na czym polega każdy z nich i dlaczego jest on ważny w procesie notowania.

Zapoznanie się z materiałami

Zapoznaj się z materiałami, z których chcesz robić notatki. Rzuć okiem na nagłówki, kluczowe hasła, zapoznaj się z tabelami, schematami i rysunkami. Dzięki temu “oswoisz” swój umysł i nie będziesz później rozpraszać swojej uwagi, np. na analizowanie jakiegoś schematu.

Ocena własnej wiedzy

W trakcie przeglądania zweryfikuj swoją wiedzę. Oceń, które zagadnienia są dla Ciebie niejasne, zadawaj sobie pytania np. kto, co, kiedy, gdzie, dlaczego, po co, jak. Wypisz je na kartce. To pozwoli Ci określić, które treści są w tym momencie najważniejsze, a tym samym łatwiej będzie Ci się na nich skupić, ponieważ uświadomienie sobie celu ma ogromny wpływ na koncentrację.

Uporządkowanie informacji

Pora na wnikliwe zapoznanie się z materiałami. Jeśli jest to np. tekst krótki, przeczytaj go najpierw w całości. Jeśli tekst jest bardzo długi, podziel go na mniejsze fragmenty. Po pierwszym czytaniu wynotuj najważniejsze informacje. To ułatwi Ci późniejsze ich zrozumienie. Notatki uzupełniaj stopniowo, w trakcie kolejnego czytania.

Zrozumienie, notowanie, zapamiętanie

Omawianie tych etapów w tym momencie nie ma większego sensu, ponieważ są one ściśle związane z czynnością jaką jest robienie notatki, a tę omówimy w dalszej części artykułu.

Weryfikacja

Przeczytaj swoją notatkę zaraz po jej ukończeniu. Dzięki temu od razu będzie jasne, czy są w niej wszystkie potrzebne informacje. Rób notatki w taki sposób, żeby były one dla Ciebie zrozumiałe w momencie, gdy sięgniesz po nie w ramach powtarzania zagadnień przed maturą. W przeciwnym razie stracisz mnóstwo czasu na szukanie brakujących informacji. A chyba nie o to chodzi.

Cechy efektywnej notatki

Skrótowość – czyli najistotniejsza cecha notatki. Nie należy pisać notatek w taki sposób, jakby to była rozprawka na maturze z polskiego. Tu chodzi o to, żeby przekazać jak najwięcej treści, używając jak najmniej słów. Notatka powinna zawierać tylko najważniejsze informacje i słowa kluczowe opisane w sposób zwięzły. Dlatego zamiast pełnych zdań, stosuj równoważniki i używaj własnych skrótów.

  • Mickiewicza uznaje się za największego polskiego poetę okresu romantyzmu, dlatego nazywany jest także wieszczem narodowym.
  • Mickiewicz – poeta, romantyzm, pol. wieszcz nar.
 

Przejrzystość – notatka musi mieć logiczny układ, aby była zrozumiała. Aby taka była, wyróżnij graficznie jej segmenty i wyszczególnij w niej istotne elementy, żebyś na pierwszy rzut oka widział, gdzie są definicje, słowa kluczowe, podpunkty itp. Używaj zakreślaczy, ponieważ dowiedziono, że barwy mają istotny wpływ na zapamiętywanie.

Z badań wynika, że najlepiej w tej roli sprawdzają się kolor żółty oraz pomarańczowy. Podobnie jest z atramentem długopisu – niebieski w tym przypadku będzie lepszy niż czarny (może dlatego należy używać czarnego długopisu na maturze, żeby maturzyści nie pamiętali, co napisali 😀 ).

Oryginalność – notowanie nie polega na bezrefleksyjnym przepisywaniu tekstu z podręcznika, ponieważ wtedy działasz automatycznie i nie zastanawiasz się nad sensem notowanych słów. Dlatego notuj używając własnych sformułowań. Dzięki temu zwiększysz swoją koncentrację i pobudzisz myślenie, a tym samym więcej zapamiętasz.

Czytelność – pisz wyraźnie, nie “upychaj” tekstu, ale też nie rób za dużych odstępów między wyrazami i wersami.

Forma notatek

Na początek zastanów się, czy chcesz robić notatki odręczne czy elektroniczne. Czy są między nimi istotne różnice?

Badania Pam Mueller i Daniela Oppenheimera pokazują, że robienie notatek na komputerze jest mniej efektywne od notatek odręcznych. Zaznaczmy jednak, że badanie dotyczyło notowania ze słuchu, ale warto podkreślić, że komputery bardziej nas rozpraszają, a ze względu na łatwość pisania również mniej skupiamy się na treści.

Jeśli chodzi o inne różnice, to na pewno łatwiejsze w edycji i porządkowaniu są notatki elektroniczne. Można tu jeszcze zastanowić się nad kwestią szybkości pisania, jednak jest to kwestia indywidualna, podobnie jak predyspozycje związane z lepszym zapamiętywaniem informacji napisanych własnoręcznie.

Natomiast jeśli chodzi o wygląd notatek, to wybór jest spory. Najważniejsze podczas notowania, to brać pod uwagę cechy, które wymieniliśmy wyżej. A jeśli chodzi o formę, to często nie jest to kwestia jej większej efektywności, a łatwości jej robienia oraz tego, jakiego przedmiotu dotyczy. Ze swojej strony polecamy mapy myśli. Do wyboru masz także np. tabele, wypunktowania lub notatkę w formie krótkich zdań.

Jak zachować porządek i przejrzystość w notatkach?

Jeśli chodzi o wygodę i porządek notatek, to odradzamy robienie ich w tradycyjnym zeszycie. Po jakimś czasie może się okazać, że przez dopisywanie brakujących elementów na marginesach czy doklejanych karteczkach, nie będą one czytelne.

Najwygodniejszy do robienia notatek jest tzw. blok notatnikowy formatu A4, taki z kartkami na klej, żeby można było je bez problemu “wyrwać”. Pamiętaj też o zasadzie jedna kartka to jeden temat/dział, bo dzięki temu łatwiej znajdziesz interesujące Cię zagadnienie, a także będziesz mógł bez problemu dodawać brakujące treści.

Jeśli chodzi o przechowywanie notatek, to gdy robisz dużo notatek, to najwygodniejszą opcją jest segregator + koszulki foliowe. Możesz też korzystać z teczek albo skoroszytów.

Notatkowe must have
  • blok notatnikowy,

  • segregator + koszulki foliowe,

  • zakreślacze (kilka różnych kolorów),

  • karteczki samoprzylepne.

 

Nie chcesz żeby coś Cię ominęło? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Stosując się do powyższych wskazówek, łatwiej będzie Ci stworzyć notatki, które faktycznie będą efektywne w trakcie powtórek do matury. Jeśli masz inne rady na temat skutecznego notowania, daj znać. Powodzenia w nauce!

Notatki do matury, czyli jak efektywnie notować?
Ocena: 4.8 z: 5
Notatki do matury, czyli jak efektywnie notować?

Przygotowujesz notatki do powtórek maturalnych?

Dziękujemy za Twój głos

Dodaj komentarz