notowanie-metoda-cornella-blog-korepetica

Dobre notowanie to sztuka, która ułatwia zapamiętywanie informacji i pozwala efektywnie wykorzystać je w trakcie egzaminu. Próbowałeś już wielu sposobów, ale nadal masz problem ze skutecznym robieniem notatek? Wypróbuj notowanie metodą Cornella!

Metody notowania Cornella, jak mogłoby się wydawać, nie wymyślił uczony o nazwisku Cornell. Jej twórcą jest profesor Walter Pauk, który wykłada na Uniwersytecie Cornell w Stanach Zjednoczonych – stąd nazwa tego sposobu notowania.

Notowanie metodą Cornella: od czego zacząć?

Na kartce papieru narysuj tabelę, w której będziesz umieszczać nie tylko własne, luźne notatki, które robisz na każdej lekcji, ale również słowa-klucze, które pomogą Ci je uporządkować. Już na etapie słuchania i robienia notatek wybierzesz to, co naprawdę istotne.

Jak powinna wyglądać tabelka do metody Cornella?

Podziel kartkę na dwie główne części: jedna z nich dużo mniejsza (¼), druga obszerniejsza(¾): to w niej będziesz robić zwyczajne notatki, które będą Twoją bazą. Na górze tabelki znajdzie się data i temat zagadnienia, jakie opracowujesz.

Na dole zostaw jeszcze miejsce na podsumowanie, które pozwoli Ci naprawdę dużo zapamiętać, i sprawi, że notowanie nie będzie tylko obowiązkiem i stratą czasu.

Spójrz na ten rysunek:

notowanie-metoda-cornella-tabelka

Notowanie metodą Cornella: przygotuj w zeszycie prostą tabelkę, która ułatwi Ci zapisanie i zapamiętanie najważniejszych zagadnień.

Jak metodę Cornella wykorzystać na lekcji:

W trakcie lekcji rób spokojnie notatki w części głównej. Dopiero po jej zakończeniu będziesz w stanie ocenić, która partia materiału jest najważniejsza. Później, najlepiej jeszcze tego samego dnia, przeczytaj swoje notatki i z ich poszczególnych części, wybierz najistotniejsze hasła, terminy, daty czy osoby. Zaznacz je w przygotowanym do tego marginesie.

Następnie, postaraj się streścić poznany materiał w kilku zdaniach, maksymalnie 5. Spróbuj napisać podsumowanie tak, jakbyś komuś tłumaczył dane treści. Jeśli Ci się to uda, gratulacje! W trakcie powtórek wrócisz do podsumowania, które ułatwi Ci w wybraniu najważniejszych treści do sprawdzianu czy matury.

Zalety metody Cornella:

Co zmieni w Twoim procesie uczenia się metoda Cornella?

✔ Porządkuje zapisany materiał. Myśląc nad kluczowymi słowami, jakich używa nauczyciel, analizujemy, co jest najważniejsze w omawianym zagadnieniu.

✔ Bazuje na procesie syntezy, który pozwala nam łatwiej zapamiętać przyswajane treści.

✔ Musimy się wysilić, żeby wielokrotnie podsumowywać zapisane treści – jesteśmy nastawieni na zrozumienie materiału, a nie jedynie jego zapamiętanie.

✔ Możesz ją modyfikować używając indywidualnych oznaczeń, symboli, rysunków, które ułatwią Ci naukę do egzaminu czy sprawdzianu.

Wady metody Cornella:

Pomimo wielu zalet, metoda Cornella ma także wady. Przede wszystkim nie nadaje się do robienia kreatywnych notatek, czy zapisywania tzw. burzy mózgów na lekcji. Jej podstawowym zadaniem jest katalogowanie informacji, jakie mamy przyswoić w krótkim czasie. Nie sprawdzi się w wypadku materiału, który wychodzi poza schemat. Jednak wiedza, jaka jest wymagana do egzaminu maturalnego, w dużej mierze bazuje na pamięciowym przyswojeniu nowych treści, dlatego warto wypróbować metodę Cornella do maturalnych przygotowań.

Notowanie metodą Cornella: podsumowanie

Robienie notatek, które pozwolą Ci bardzo dobrze napisać klasówkę, a przede wszystkim zdać maturę, to nie łatwa sprawa. Dobra wiadomość jest taka, że można się tego nauczyć. Wypróbuj metodę notowania Cornella i napisz w komentarzu, co o niej myślisz. Podziel się też swoimi ulubionymi metodami notowania, chętnie je poznamy.

Dowiedz się także:

Mapa myśli – na czym to polega?
Jak zaplanować naukę do matury?
Maturalne Q&A – matura 2019
Notujesz i zapamiętujesz – notowanie metodą Cornella
Jak oceniasz ten artykuł?
Notujesz i zapamiętujesz – notowanie metodą Cornella

Czy wypróbujesz metodę Cornella w notowaniu?

Dziękujemy za Twój głos

Dodaj komentarz