plan nauki na maturę - kalendarz powtórek maturalnych
Przygotowywanie się do matury bez zaplanowanej nauki to jak pójście do supermarketu bez listy zakupów. Niby coś tam pamiętacie, że macie kupić, a i tak wrócicie z milionem niepotrzebnych rzeczy.

Z niezaplanowaną nauką jest tak samo – uczycie się od przypadku do przypadku, trochę tego, trochę tamtego, a na koniec okazuje się, że wasza wiedza, owszem, została poszerzona, ale o informacje, które nijak mają się do matury.

Dlatego zamiast rzucać się na głęboką wodę, zrób sobie przysługę. Poświęć jeden dzień na stworzenie sensownego planu nauki do matury. Żebyś nie tracił czasu na szukanie odpowiedzi, jak taki plan wykonać, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik.

Sprawdź terminy matur

plan nauki do matury

Planując naukę do matury sprawdź najpierw terminy egzaminów maturalnych

Na początek zorientuj się, w jakim terminie wypada Twoja matura. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile dni zostało do egzaminów. Oczywiście nie każdy z nich poświęcisz na naukę, dlatego powinieneś ustalić, ile naprawdę możesz sobie tego czasu wygospodarować.

Najpierw oszacuj, ile godzin w ciągu poszczególnych dni spędzasz w szkole. Następnie pomyśl, ile czasu poświęcasz na odrobienie pracy domowej, naukę na zajęcia bieżące, przygotowanie się na klasówki, sprawdziany czy przeczytanie lektur. No i nie zapomnij o tym, że musisz coś przecież po szkole zjeść. 😉

Robiąc plan nauki do matury bądź realistą

Teraz widzisz, ile mniej więcej czasu masz do dyspozycji. Oczywiście nie jest to czas, który faktycznie spędzisz przygotowując się do matury. Pamiętaj, że wyliczyłeś go szacunkowo. A przecież zawsze może wpaść jakiś dodatkowy sprawdzian albo zadanie, które będzie wymagało od Ciebie dłuższej uwagi.

Do tego oczywiście dochodzą sprawy związane z Twoim życiem prywatnym: rodzinne spotkania, święta czy wyjście z przyjaciółmi. Pamiętaj, że nie samą nauką maturzysta żyje i czasem musisz odpocząć.

Znaj podstawę programową

Musisz wiedzieć, co powinieneś umieć. Przejrzyj wymagania określone przez CKE, zorientuj się, ile z tych rzeczy faktycznie znasz i wystarczy, że je powtórzysz, a co należałoby porządnie opracować. Pogrupuj te zagadnienia według priorytetów. W pierwszej kolejności zajmij się tymi, którym musisz poświęcić najwięcej czasu, a na koniec zostaw sobie te, które wystarczy sobie odświeżyć. Pamiętaj też, żeby w planach uwzględnić powtórki, aby utrwalać zdobytą wiedzę.

Stwórz to do list

Plan na maturę

Plan nauki do matury powinien być konkretny i logiczny

Wielu specjalistów jest zgodnych, że spisywanie zadań znacznie poprawia wydajność i efekty naszej pracy. Dzięki liście w każdej chwili możesz zweryfikować, na jakim etapie przygotowań jesteś i co masz w danym momencie zrobić.

Taką listę zadań możesz zrobić samodzielnie na kartce lub w formie elektronicznej. Możesz także skorzystać z dostępnych aplikacji. Z naszej strony możemy polecić: Asanę, Wunderlist lub Habiticę (tę ostatnią proponujemy zwłaszcza fanom RPG 😉 …).

Nieefektywnie jest uczyć się kilku rzeczy na raz. W rzeczywistości żadnej nie nauczysz się dobrze. Skup się na jednym zadaniu, a gdy je skończysz, przejdź do kolejnego. Jeśli masz problemy z motywacją, warto też pomyśleć o karteczce z najważniejszymi zadaniami na dany dzień. Powieś ją sobie w widocznym miejscu.

Zapisuj konkrety

Pamiętaj, żeby swoje zadania opisywać w sposób precyzyjny. Jeśli przygotowujesz się do matury z biologii i przez najbliższe dni uczysz się genetyki, to nie zapisuj swojego zadania jako „opanować genetykę”. Rozbij to na mniejsze części: „budowa i rola kwasów nukleinowych”, „procesy powielania i przetwarzania informacji zawarte w kwasach nukleinowych” itd.

Po wykonaniu zadania wykreśl je ze swojej „To do list”. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zweryfikować, co już wykonałeś i co Ci zostało. Będzie Cię to także bardziej mobilizować. Widząc, jak kolejne punkty z listy zostają wykreślone, zyskujesz większą motywację do pracy.

I oczywiście nie zapomnij siebie nagrodzić. Jeśli udało Ci się wykreślić kilka zadań, zrób sobie prezent. Może to np. być odcinek Twojego ulubionego serialu albo wyjście ze znajomymi.

A dodatkowo…

Zgromadź potrzebne pomoce

Żeby podczas nauki niepotrzebnie nie zaprzątać sobie głowy, przygotuj sobie zawczasu materiały, które będą Ci potrzebne. Trzymaj je w jednym miejscu, aby mieć je zawsze pod ręką. Odkurz swoje notatki z poprzednich klas, zaopatrz się w przybory, książki i inne pomoce naukowe.

Rób sobie przerwy
plan do matury

Planując naukę do matury pamiętaj, żeby uwzględnić przerwy na odpoczynek

Uczenie się ciągiem przez godzinę jest nieefektywne. Lepiej rozbić to na krótsze cykle, dzięki temu w pełni wykorzystasz swoje skupienie. Polecamy uczyć się przez 20-30 minut, a następnie robić sobie przerwę przez 5 minut. Żebyś nie musiał ciągle patrzeć na zegarek, ustaw sobie cykliczne alarmy.

I pod żadnym pozorem nie przeznaczaj przerw na sprawdzenie co tam nowego na Fejsie, Twitterze czy Instagramie. To nigdy nie kończy się po 5 minutach i skutecznie rozprasza. 😉 Lepiej zrób sobie w tym czasie herbatę, zjedz coś albo posłuchaj ulubionej piosenki.

Jeśli już zaplanowałeś naukę, nie pozostaje Ci nic innego, jak zabrać się za realizację planu przygotowań do matury. Pamiętaj, żeby uczyć się regularnie, dzięki temu z czasem wejdzie Ci to w nawyk. Wykreślaj ukończone zadania i na bieżąco sprawdzaj, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Nie zapomnij także zajrzeć do naszych maturalnych kursów online które pomogą Ci przygotować się do egzaminu maturalnego 😉 Powodzenia!

Nie chcesz żeby coś Cię ominęło? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Jak skutecznie zaplanować naukę do matury?
Ocena: 4.8 z: 5

Dodaj komentarz