planowanie-nauki-korepetica

Na lekcjach, na przerwach, w domu – ciągle się o niej mówi. Nauczyciele straszą, znajomi panikują, rodzice gonią do nauki. Zaczynacie czuć presję. W końcu jest to Wasz pierwszy poważny egzamin, od którego sporo zależy. Więc poświęcacie cały swój czas na przygotowanie do matury. Czy tak powinien wyglądać Wasz rok w klasie maturalnej? Niekoniecznie.

Planowanie nauki a nadgodziny maturzysty

Naukę w ostatniej klasie można porównać do pracy na pełen etat. Najpierw kilka godzin spędzacie w szkole, gdzie na każdy przedmiot musicie się przygotować. Wracacie do domu, odrabiacie zadania, czytacie lekturę, opracowujecie projekt. A wieczorem siadacie do biurka i uczycie się do matury. I tak w kółko.

Planowanie nauki macie za sobą. W poniedziałek matematyka, we wtorek chemia, środa to język polski itd. Wyliczone co do dnia, aby zapewnić sobie maturalny sukces. Będzie sporo pracy, ale myślicie sobie, że to przecież dla Waszego dobra, że po maturach sobie odpoczniecie.

Wypalony maturzysta

female-865110_1920s  

Jednak po kilku tygodniach tak intensywnej nauki zaczyna Wam brakować zapału i nic nie idzie tak, jak powinno. Na samo wspomnienie o czekających na Was notatkach, podręcznikach i arkuszach, robi się Wam ciemno przed oczami. Najchętniej to rzucilibyście to wszystko w jednej chwili, aby chociaż na kilka godzin zapomnieć o maturze.

Ale z drugiej strony macie wyrzuty sumienia. Chcielibyście odpuścić, ale myślicie sobie Nie mogę wyjść, bo muszę się uczyć albo Nie mogę się umówić, bo muszę powtarzać. Wrześniowy zapał zamienia się w listopadową rozpacz.

Lek na maturalne zło

photographer-1209069_1920s

Pracując nieustannie na najwyższych obrotach, szybko wyczerpiecie swoje pokłady sił i chęć do uczenia się. Przygotowanie do matury to zajęcie odpowiedzialne, przez co większość z Was zapomina w swoich planach uwzględnić jeszcze jedną bardzo ważną kwestię. A mianowicie – pasję.

Posiadanie pasji ma wiele zalet. Pasja kształtuje osobowość i wzbogaca. Dzięki pasji możecie poznać masę interesujących osób. A przede wszystkim pasja działa jak terapia, która chociaż na chwilę pozwoli zapomnieć o zmartwieniach.

Robienie rzeczy, które sprawiają Wam frajdę, ma pozytywny wpływ na Wasze zdrowie. To świetny sposób na pozbycie się negatywnych emocji, wyładowanie stresu. Hobby może obniżyć ciśnienie i zmniejszy poziom kortyzolu, zwanego także hormonem stresu.

Znajdź odskocznię

legs-434918s

Z tego wpisu dowiedzieliście się, że lepiej jest odpoczywać jeżdżąc na rowerze, niż leżąc na kanapie. Z pasją jest podobnie. Radość wynikająca z posiadania pasji jest o wiele większa niż szczęście, które dają rozrywki niewymagające naszego zaangażowania i stałości. Więcej satysfakcji da Wam zajęcie, które będzie rozwijało Waszą osobowość i będzie wymagało od Was większego wysiłku.

Planowanie nauki w klasie maturalnej jest bardzo ważne, ale nie powinniście zapominać też o tym, aby w tych planach uwzględnić chociaż dwie godziny na ciekawe hobby. Dzięki temu Wasze baterie nie wyczerpią się tak szybko, a Wy nie zwariujecie od ciągłej nauki.

I pamiętajcie – nie możecie mieć wyrzutów. Czas poświęcony na wartościowe hobby nie wpłynie negatywnie na Waszą naukę. Wręcz przeciwnie – sprawi, że będzie ona bardziej efektywna, a Wy zachowacie dobre samopoczucie.

 
O czym nie możesz zapomnieć planując naukę?
Jak oceniasz ten artykuł?

Dodaj komentarz