stres-przed-matura-korepetica

Stres przed maturą to normalna sprawa, im bliżej, tym gorzej. Nie jest jednak normalne to, że zamiast z tym walczyć, biernie się temu poddajesz. Nie czekaj, aż nerwy wezmą nad Tobą górę, tylko zacznij coś z tym robić.

Na początek musimy Cię uprzedzić. To nie będzie kolejny poradnik z serii „pij dużo melisy i wysypiaj się” (aczkolwiek to też jest wskazane). Owszem, znajdziesz tu kilka podobnych metod, bo one faktycznie pomagają, jednak w walce ze stresem jest coś znacznie ważniejszego niż zbilansowana dieta, świeże powietrze i relaksująca muzyka. Co to takiego? Zaraz się przekonasz.

Dr Stress

Jak myślisz, kiedy ludzie zaczęli odczuwać stres? Czy było to za czasów Starożytnej Grecji? A może w czasach weltschmerzu? Czy Wokulski widząc Izabelę Łęcką czuł się zestresowany? Pewnie tak, ale ani Grecy, ani romantycy, ani pozytywiści nie zdawali sobie z tego sprawy.

Być może zdziwisz się, ale słowo stres pojawiło się dopiero 60 lat temu, kiedy to lekarz Hans Selye użył tego terminu po raz pierwszy. Selye poświęcił 50 lat swojego życia na badanie tego zjawiska i tym samym zasłużył sobie na przydomek Dr Stress. Jednym z ważniejszych jego odkryć był fakt, że stres jest przyczyną wielu chorób o podłożu somatycznym, takich jak nadciśnienie czy choroby serca.

Oczywiście chwilowy stres nie wywoła raczej poważnej choroby, jednak objawy stresu nie wpływają korzystnie na nasze samopoczucie czy zdolność do efektywnej pracy, w tym także nauki. Stąd osoby, które mają w zwyczaju mówić, że radzą sobie ze stresem np. zajadając go, nawet nie zdają sobie sprawy, że robią coś dokładnie odwrotnego. Nadmierny apetyt w sytuacjach stresowych jest objawem, a nie środkiem zaradczym.

Stres maturalny niejedno ma imię

Stres jest naturalną reakcją organizmu i u każdego stres objawia się w nieco inny sposób. Rozróżnia się trzy rodzaje reakcji na stres i są to: dystrest, eustres i neustres.

Dystres jest następstwem stresora, czyli sytuacji wywołującej stres. Może on wynikać z faktu, że nie jesteśmy w stanie zrealizować czegoś, co jest dla nas istotne albo być reakcją w związku z jakimś zagrożeniem. Eustres to pozytywny stres, czyli taki, który nas motywuje do działania. Natomiast neustres występuje wtedy, gdy w sytuacji, która dla innych jest stresująca, nie odczuwamy ani negatywnych ani pozytywnych stanów.

Jeśli odczuwasz stres przed maturą, to najlepiej byłoby, gdyby nie był to stres paraliżujący, tylko ten pozytywny, który zmotywuje Cię do efektywnej nauki. Jednak żeby tak się stało, musisz trochę nad tym popracować. Naprawdę warto, bo w przeciwnym razie stres może Ci bardzo utrudnić a nawet uniemożliwić osiągnięcie maturalnego sukcesu.

A skoro czytasz ten tekst, to pewnie zależy Ci na tym, aby stres stał się Twoim sojusznikiem lub żeby po prostu przestał Ci utrudniać życie. Skupmy się w takim razie na tym, co zrobić, żeby tak się stało.

Jak radzić sobie ze stresem przed maturą?

Żadne działania mające na celu zmniejszenie napięcia nie przyniosą zadowalających efektów, jeśli nie będziesz wiedział, z czym walczysz. Dlatego pierwsze, co powinieneś zrobić, to porządnie zastanowić się nad tym, co tak naprawdę Cię stresuje. Czy jest to obawa, że nie zdasz matury? To, że wszyscy dookoła wywierają na Tobie presję („to najważniejszy egzamin w życiu”, „ucz się, bo nie zdasz”)? A może boisz się, że nie dostaniesz się na studia?

Jeśli tak, to przede wszystkim dlaczego myślisz o tym, co będzie potem, zamiast skupić się na tym, co jest teraz? Podejdź do tego racjonalnie – przecież nie wiesz, co się wydarzy, ale rób wszystko, by było dobrze. Uświadomienie sobie tej prostej prawdy to połowa sukcesu w walce ze stresem. Nakręcanie siebie, że będzie źle (“Nie zdam, na pewno nie zdam”), tylko pogłębia Twój stres.

A gdy są to bodźce z Twojego otoczenia, to zacznij je eliminować. Często powodem stresu oprócz matury są np. najbliższa rodzina albo znajomi z klasy. Teraz pokażemy Ci, co możesz zrobić w tych trzech przypadkach.

Powód stresu maturalnego: rodzice

Często jest przecież tak, że rodzice bardziej się stresują od maturzystów. Warto im wtedy uświadomić, że dla Ciebie to też jest trudny moment w życiu i dobrze byłoby, gdyby Cię wtedy wspierali. Jeśli nie wiesz, jak do tego podejść, zajrzyj do poradnika o tym, jak rozmawiać z rodzicami o maturze.

Powód stresu maturalnego: inni maturzyści

Wiesz czym jest efekt domina? To jakieś błahe wydarzenie czy niepozorna sytuacja, która wywołuje lawinę kolejnych zdarzeń. Jak to się ma do maturzystów? Zastanów się, ile razy czy to przed klasówką czy przed maturami próbnymi z każdej strony słychać panikujących kolegów.

Zawsze zaczyna się to niewinnie – ktoś rzuca hasło w stylu „nic nie umiem” i za chwilę robi się z tego zbiorowa panika, gdzie każdy licytuje się ile to nie potrafi, jak bardzo nie zda i jak wszyscy mają przechlapane.

Dlatego unikaj takich osób i nie przebywaj w grupkach, w których wciąż opowiada się o niepowodzeniach związanych z egzaminem. Prędzej czy później ich niepewność, negatywne nastawienie albo skrajny samozachwyt zacznie Ci się udzielać. I zamiast skupić się na przygotowaniach do egzaminu, zaczniesz opracowywać plan B, bo przecież już wiesz, że nie zdasz.

Powód stresu maturalnego: strach przed egzaminem

Oprócz tego, co już powiedzieliśmy, Twoją bronią w walce ze stresem maturalnym będzie… plan powtórek do matury. -Serio? – zapytasz ironicznie. Myśl, co chcesz, ale to naprawdę działa.

Dobry plan pomoże Ci w systematycznej nauce, nada tempo Twojej pracy i pomoże skupić się na tym, co jest TERAZ ważne. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, zajrzyj do naszego poradnika o tym, jak przygotować plan do matury. Znajdziesz tam więcej informacji na temat zalet związanych z zaplanowaną nauką.

A dodatkowo…

Uśmiechnij się

Pewnie pomyślisz, że to bezużyteczna rada, ale na pewno wiesz, że śmiech związany jest z endorfinami, które działają między innymi rozluźniająco. Jeśli czujesz, że stres zaczyna nad Tobą panować, zacznij robić coś, co Cię rozbawi, np. obejrzyj jakąś komedię, najlepiej odmóżdżającą.

Ruszaj się

Wiemy, w każdym poradniku o tym piszą, ale nie bez powodu – proste czynności, takie jak spacer, posprzątanie pokoju czy przejażdżka na rowerze pozwolą Ci odprężyć się, rozładować napięcie czy po prostu oderwać się od myślenia o maturze.

Nie myśl tyle

Ciągłe skupianie się na tym, że matura to dla Ciebie problem, gdybanie, co będzie, jeśli Ci dobrze nie pójdzie nie ma żadnego sensu. Po prostu.

Stres jako motywacja

Jeśli zastosujesz się do powyższych rad, to na pewno uda Ci się zmniejszyć poziom Twojego stresu. Dlatego zamień swój strach na chęć osiągnięcia celu i nie daj się zjeść własnym obawom, bo tylko wtedy możesz liczyć na to, że „mały” stres zacznie Cię mobilizować do pracy. Powodzenia!

P.S. Zajrzyj do maturalnego Q&A, znajdziesz tam odpowiedzi na pytania związane z przebiegiem matury 2018 oraz niezbędne informacje na temat maturalnej podstawy programowej. Przygotowaliśmy też ściągę z terminami matur.

Nie chcesz żeby coś Cię ominęło? Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco:

Stresujesz się przed maturą? Niepotrzebnie!
Jak oceniasz ten artykuł?
Stresujesz się przed maturą? Niepotrzebnie!

Czujesz stres przed maturą?

Dziękujemy za Twój głos

Dodaj komentarz