trening-przed-matura

Jim Ryun (ur. 29 kwietnia 1947) – lekkoatleta, wielokrotny rekordzista, wicemistrz olimpijski, polityk.

Jak wyglądał dzień Jima Ryuna, gdy przygotowywał się do zawodów? Prawdopodobnie wstawał nad ranem i niezależnie od tego jaka pogoda była za oknem, zaczynał kilkugodzinny trening. Po całym dniu na pewno wszystko go bolało, był zmęczony, ale pomimo tego, miał w sobie tyle samozaparcia, żeby nie przerywać ćwiczeń. Co go mobilizowało?

Motywacja jest tym, co pozwala zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać.

 

Czym jest nawyk?

W psychologii terminem tym określa się zachowanie lub czynność, którą wykonujemy automatycznie. Dzieje się tak, kiedy nasze działania są przez nas regularnie powtarzane lub gdy je ćwiczymy.

Z nawykami jest tak, że po jakimś czasie przestajesz o nich myśleć, po prostu coś robisz, bo jest to stały element Twojej codzienności. Dlatego jeśli masz problem ze zmobilizowaniem siebie do nauki, zmień swoją strategię i zacznij wyrabiać w sobie nawyk powtarzania materiałów do matury.

Dzięki takiemu treningowi przed maturą, nie tylko łatwiej będzie Ci zorganizować swoją pracę, ale przede wszystkim będziesz w stanie utrzymać stałe tempo nauki aż do matury.

 

Trening przed maturą: ćwiczenie nawyków

Z ćwiczeniem nawyków jest trochę tak, jak z trenowaniem sportu. Efekty nie będą od razu widoczne, ale wystarczy około 30 dni, aby Twoje działania przerodziły się w nawyk.

Aby przygotowania do matury stały się Twoim nawykiem, potrzebne Ci będą:

motywacja – jak powiedział Jim Ryun – to ona pozwala Ci zacząć. Skąd ją czerpać? Najprościej jest zadać sobie pytanie, po co ćwiczysz. Skup się na tym, co faktycznie zmobilizuje Cię do nauki. Swoją odpowiedź spisz na kartce i miej ją pod ręką. Przyda Ci się, kiedy poczujesz spadek mocy.

determinacja i cierpliwość – musisz nastawić się na osiągnięcie swojego celu, niezależnie od tego, jak długo to potrwa.

to-do list – dzięki niej jasno określisz swoje codzienne cele, np. “codziennie zrobię 100 zadań z matematyki”, “codziennie poświęcę 30 minut na słówka z niemieckiego” (jeśli nie wiesz, jak zrobić taką listę, zajrzyj do tego poradnika maturalnego).

regularność w działaniach – to podstawa w wyrabianiu nawyku. Każdy z nas ma swoje gorsze dni, ale jeśli zależy Ci na tym, aby wytrwać do matury, nie przerywaj swojej nauki i nie odkładaj jej na jutro.

lista ukończonych zadań – spisując zrealizowane zadania, łatwiej będzie Ci ocenić swoje postępy. Jeśli z jakiegoś powodu nie zrealizujesz zadania, zanotuj, co było tego powodem. Być może uda Ci się dzięki temu ograniczyć takie sytuacje.

 

By matura weszła w nawyk

Gdyby Ryun nie pracował nad swoimi nawykami, pewnie nie miałby w sobie tyle samozaparcia, aby codziennie ciężko ćwiczyć. Więc jeśli chcesz „wytrwać” do matury, zdaj się na słowa Ryuna – trenuj tak, aby Twoje przygotowania stały się dla Ciebie nawykiem.

Trening rekordzisty
Jak oceniasz ten artykuł?
Trening rekordzisty

Uczysz się według planu?

Dziękujemy za Twój głos

Dodaj komentarz