Powrót do szkoły może być dla niektórych traumatycznym przeżyciem. W końcu nie każdy za nią tęskni. A do końca wakacji zostało kilka dni. Czyli tyle, ile potrzeba, żeby przygotować się na starcie ze szkolną rzeczywistością. Jak je wykorzystać, aby 1 września nie skończył się katastrofą?

W wakacje wiadomo jak to bywa. Dla większości z Was jest to czas błogiego leniuchowania. Dni mijają na spotkaniach z przyjaciółmi, wycieczkach czy oglądaniu seriali. No a przede wszystkim w końcu można robić to, na co się ma ochotę. Niestety, jak mówi znane przysłowie: wszystko, co dobre, szybko się kończy.

Być może jesteś jedną z tych osób, dla których koniec wakacji i powrót do szkoły jest złem koniecznym. Zamiast panikować i wpadać w depresję, weź głęboki oddech. To przecież nie jest koniec świata. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby nowy rok rozpocząć bez większych problemów.

Zacznij wyrabiać nawyk

reading

Nauka w szkole wiąże się z obowiązkami i systematycznością. Wakacje natomiast są ich zupełnym przeciwieństwem. Żeby nie skapitulować od nadmiaru zadań w roku szkolnym, zacznij pracować nad wyrabianiem w sobie nawyku. Jakiego? To już zależy od Ciebie. Ważne, żebyś robił to regularnie. Ze swojej strony proponujemy, abyś codziennie przeczytał np. rozdział książki albo kilka artykułów.

Obudź się!

Podobno wakacje to czas, aby w końcu się wyspać, bo od września już nie będzie takiej możliwości. Więc kładziesz się wtedy, kiedy chcesz, wstajesz, gdy słońce zmierza już ku zachodowi. Pełna swoboda i godzinowy chaos.

Nasz organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do takich nawyków. Stąd wrześniowa zmiana może skutkować zmęczeniem, rozdrażnieniem i brakiem motywacji. Dlatego warto stopniowo zacząć przyzwyczajać organizm do wcześniejszego wstawania. Żeby miało to sens, przestań przesiadywać do późnej nocy i zacznij nastawiać swój budzik codziennie np. o 30 minut wcześniej.

Wyjdź i odpocznij

Wbrew pozorom “nicnierobienie” nie jest najlepszym sposobem na skuteczny odpoczynek. Paradoksalnie nasz organizm szybciej się zregeneruje po ciężkiej pracy dzięki aktywnemu wypoczynkowi. Aktywność pomoże Ci także osiągnąć lepsze efekty podczas nauki. Już dawno temu naukowcy odkryli, że za sprawą aktywnego wypoczynku, nasza produktywność może wzrosnąć nawet o 22%.

Dlatego wniosek jest prosty. Zamiast oglądać wszystkie możliwe programy siedząc na kanapie, wyjdź na spacer. Codzienna przechadzka po parku da Ci więcej energii, niż leżenie plackiem w domu.

Zjedz coś zdrowego

Wpływ na Twoje samopoczucie i produktywność ma także dieta. I nie ma co tego bagatelizować. Wakacje sprzyjają złym nawykom żywieniowym. Z racji tego, że mamy więcej wolnego czasu, który nie zawsze potrafimy sobie zagospodarować, zapychamy go i to dosłownie. Przyznajcie się, kto z Was nie mając nic lepszego do roboty, zagląda do lodówki albo zamawia pizzę? Pora to zmienić.

Nie zostawiaj na ostatnią chwilę

To dobry moment, żeby zadbać o szkolną wyprawkę. Być może zaopatrzyłeś się już w szkolne podręczniki i inne niezbędne rzeczy. I chwała Ci za to! Ale nie oszukujmy się, lubimy takie sprawy zostawiać na ostatnią chwilę, bo raz, że nam się nie chce, a dwa – myślimy, że w ten sposób przedłużymy sobie wakacje.

Jednak takie odkładanie może poskutkować tym, że zamiast cieszyć się z ostatnich dni wakacji, spędzimy je w kilometrowych kolejkach do księgarni i to bez gwarancji, że kupimy wszystkie potrzebne książki. A zakupowy stres i inne negatywne emocje z nim związane nie pomogą Ci w osiągnięciu spokoju ducha 😉

Popracuj nad nastawieniem

urban-336617_1920a

Dla tych, co powrót do szkoły kojarzy się tylko z katastrofą, mamy ważną wiadomość. Z takim nastawieniem na pewno nie będzie to nic przyjemnego. Powinieneś popracować nad swoim podejściem, jeśli zależy Ci na dobrych ocenach i maturalnym sukcesie. A trudno będzie Ci je osiągnąć, jeśli każdy dzień zaczynasz z myślą: jak mi się nie chce. I przede wszystkim: nie odkładaj tego na jutro. Zacznij po prostu działać.

Jak zacząć rok szkolny bez doła?
Jak oceniasz ten artykuł?

Komentarze

  1. Świeca18

    Super artykuł, bardzo mi pomug z moim dołem przesyłam pozdrowienia. ~Świeca

    1. Korepetica.pl

      Dzięki, bardzo nas to cieszy. 🙂 Pozdrawiamy i życzymy udanego roku!

Dodaj komentarz